Husa dnes


22.04.2014 - Úterý

Dnes začali zkoušet ještě jedno nové představení.

Jmenovat se  bude Divnej brouk, podtitul to  má Kdo zabil Johna Lennona ( O lásce, samohaně a bytostné potřebě Boha ). 

Marka Chapmana- největšího troubu na světě v tom  bude hrát Dalibor Buš. Už kvůli tomu jednou čtrnáct dní nemluvil. Uvidíme, co se stane tentokrát...

20.04.2014 - Neděle

Hezké velikonoce!

19.04.2014 - Sobota

Jiří P. Kříž počastoval Moc arta na novinky.cz 70% a okomentoval to mj. slovy:

"Půdorysem libreta je uvěřitelná historka zmnožující legendy o otrávení hudebního génia. K Salierimu a svobodným zednářům přidali Štědroň s Uhdem žárlícího Franze Hofdemela, manžela vídeňské pěvkyně Magdalény Pokorné, původem z Brna. Mozart jí dával hodiny. Když to prasklo, Franz Amadea otrávil, manželku podřezal a sebe zastřelil.

Sbor moravských lékařů ale Magdalénu zachránil, dítě se narodilo a po Brně možná běhají Mistrovi potomci. Tady se ovšem autoři od historických faktů mírně odchýlili, aby tak nevyloučili možnost, že těmi potomky mohou být třeba právě oni: Štědroň, Uhde i Morávek.

Moravané nevycházejí z mozartovského obrazu příznivě. Uhde má k jejich hnutím podobný vztah jako Štědroň. „Ztište se, poraženci, s takovó nás spolknó Němci,“ volají v jedné epizodě. Jedenáctiletého Mozarta ale na koncertech v menším sále nejstaršího středoevropského divadla − Reduty − upřímně obdivovali. A on se jim odvděčil cizoložstvím!

Kdo zná aspoň v obrysech Štědroňovo dílo, vzpomene si, že humorem v partiturách baroka, klasicismu i pozdějších hudebních proudů se zabývá dlouhodobě, systematicky. A co víc, přivádí ta dílka k novým provedením. Takto poučen, dokáže v Moc artu mírně ironizovat Mozarta, Janáčka, moravský folklór a třeba i vlastní Baladu pro banditu.

Mimochodem jeho úvodní apologetika a závěrečný sebezpyt v roli Antonia Salieriho patří k nejpřínosnějším částem inscenace..."

18.04.2014 - Pátek

Zvony odlétly do Říma pro požehnání svatého otce - letěly zcela tiše, první ty nejstarší, které znají cestu, na konci malé, aby se neztratily. Na Provázku se přesto pracovalo. Myši Natálie Mooshabrové postupně vyjevují svá tajemství - Štefanová s Jebavou se chytly do pastičky na myši, třináctiletý Florian učil herce hrát hru na zombie a o Pitínském vyšlo najevo, že v Luhačovicích vede  ping-pongový klub. Odpoledne na zkušebně vystřídalo myši prase. To s velkým P. Blíží se zájezd do Paříže a je třeba dostat všechno do formy!

17.04.2014 - Čtvrtek

Zatímco se všechno chystá na večerní premiéru

2.dílu projektu Géniové a podvodníci

Moc Art aneb Amadeus v Brně

( Strašná mela), dramaturgové nezahálejí, Sabina se sešla s Morávkem nad poslední verzí textu Divnýho brouka ( O škodlivosti onanie), jež pojednává o smrti Johna Lennona a problematičnosti  existence v dvacátém  století, Lucka pak  zformulovala ad projekt Smějící se bestie toto (přišlo to esemeskou):

SMEJICI SE BESTIE Za temi slovy, jakkoli muzou nekoho sokovat a znit drsne, je ukryta snaha o to dosahnout v podstate praveho opaku, napravy, vyprovokovat lidi, aby dokazali, ze prave nejsou (jen) smejici se potvory. Ze smysl existuje. V nas.

16.04.2014 - Středa

Po pražském a karlovarském nářezu se dnes nezkoušelo, zato hostíme divadlo Archa: Simulante Bande. Erik Tabery je nemocný, a tak pořád nevíme, zda bude moderovat Kabinet Havel v Hradci. Počkáme, ozve se po víkendu. Pak ještě volal Jelínek z Prahy, že Den dětí bude dnem pro naprostý BomBarďáky. Máme se na co těšit-

15.04.2014 - Úterý

 

Dnes Amade-us Milovaný Bohem v Karlových Varech. Na závěr celé divadlo aplaudovalo vestoje.

14.04.2014 - Pondělí

Mirek Donutil prokázal na Provázku mnohý talent. Přesvědčil, že jeho avantgardní hrách stále kvete. Že dokáže zásobovat kolektiv nejen dobrou náladou, dobře míněnými radami, kultury milovnými sponzory, ale i vybraným cateringem (o všech těch domácích klobáskách, osobně nakládaných zeleninkách, vínku, ba i slivovici, jsme na Husa Dnes po čas zkoušení už referovali). Nejnověji pak překvapil amadeovské drahoušky zájezdem do Varů. Vyrazili tedy s CK Donutil hned ráno z Prahy. Na programu byla prohlídka porcelánky, ochutnávka becherovky a jiných léčivých pramenů, procházka po kolonádě i hostina v Becher´s baru, kde jim servírovali pečená holoubátka, nadívané labutí krky, sorbetti, caramelli... Třešinkou na dortu bylo ubytování v Grandhotelu Pupp. Problém byl jen v tom, že všichni chtěli spát v císařském apartmá. Tak takový byl den v kůži Mirka Donutila. Sláva mu. Třikrát sláva.

lucien.

13.04.2014 - Neděle

Druhý Amadeus v Arše a došlo i na Moc Arta. Ti, co ulehli ráno v šest, vyspávali. Morávek provozoval jogging na Vyšehradě, paní Marková prala a žehlila krinolíny, Donutil Mir. točil, Barny nakupoval v knihkupectví, Hauser poobědval v restaurantu Imperiál. Mikluš byl omrknout Hrad, prý že připomíná jako císař Putina. V 18.15 se sešli v divadle. Zatloukal tam byl první. Nejdřív zkusili mocartovský přídavek na závěr Amadea, pak byly připomínky. Podle všeho včerejší představení uhranulo 283 Pražanů. Dnes jich přišlo ještě o šest víc. Uhranuti byli zas všichni. I překladatel Hilský se svou paní, i jeho kolegyně Hábová, taky skladatel Fikejz, i A.J. Liehm, legenda. Kritika Hulce dojala především závěrečná scéna. Už dlouho tolik neplakal. Jedna divačka extaticky vykřikovala Mozart´s not dead. Jiná si stěžovala, že dobře neslyší. Nakonec se ukázalo, že si zapomněla doma naslouchátko. Kritik Žáček byl, slyšel a viděl dobře, byla i jeho kolegyně Dombrovská, i Jana Machalická s mužem Machalickým. To jsme zvědaví, co zas napíše... No nic. Jedeme dál. Provázkovskou šnůrku zítra navážeme v Karlových Varech.

lucien.

12.04.2014 - Sobota

Amadeovská minišňůra spuštěna dnes v Arše. Celé odpoledne zkoušeli tak mohutně, že způsobili v divadle malý blackout. Po tmě si zazpívali Requiem a jeli zas dál. V podstatě nazkoušeli novou inscenaci. Archa je odlišné plavidlo než Provázek. Využili všech jejích palub, podpalubí, příď i záď, i kapitánský můstek. A hlásíme: Žádný muž přes palubu!

O vstupenky byla mela. Yildizová se ani dopočítat nemohla všech těch hostů. Ale nakonec je usadila všechny. I ministra Stropnického s ochrankou, i Rathouskou z Dobré čajovny, i Faláře, co měl hrát v té zakázané vinohradské verzi Větříčka, i dramaturga ND Urbana i dramaturga ČRo Velíška, kritičku Černou, i divadelního agenta Harvánka, kritiky Kerbra, Justa i Krále, architekta Dvořáka, i Evu Vrbkovou... Potlesk nebral konce. Pražané Mozartovi rozumějí. To už se ví. Dnes večer se ukázalo, že rozumějí Amadeovi i Salierimu. Taky Větříčkům. Strackovi, Konstance, Swietenovi, Rosenbergové, Waldstedtnové taky... Provázek zdolal Ararat!

 

lucien.

11.04.2014 - Pátek

Ad včerejší předpremiéra Moc Arta v červeném sále v podvečer přišel nám mail od našeho věrného přispěvatele Jaroslava Tučka. Stojí v něm:

Bravo! Přemýšlím, jak to, že jste dokázali nahradit sestavu: Bitová, Loubalová, 
Maláčová, Visnarová, tak dokonale...

Tak nám to udělalo dokonalou radost. A ještě v noci všichni jsme jeli do Prahy- čekají nás tam pražské premiéry P.Š. T. a Amadea. Kousek Moc Arta taky zazzní- v neděli na děkovačce. Zuzka Mařínské kvůli tomu vezla v autobuse několik hasičáků...


Pražské zpravodajství:

Zájezd do Prahy vypadal tentokrát jako školní výlet. Vezlo se víc dětí než herců s technikou i vedením dohromady. Yildizovi vyjeli celá rodina. Nicméně za celou cestu prý nepadlo ani jediné PŠT! Tragédií ovšem bylo, že přejeli „Rybičky“. Hauser zbytek cesty proplakal. Během adaptační zkoušky Petrželková hýřila novými nápady. Herci přispěli svou troškou do mlýna a zkusili zahrát pornoverzi. Bylo to velmi nosné, bohaté na obrazotvornost, s hlubokými podtexty, ale když se ukázalo, že to prodali jako představení pro děti, tak se vrátili k původní ryze poetické verzi. Barny si dělal starosti, jak dostat na závěrečnou scénu ohnivý kruh jako v Brně. Nakonec herci tak zářili, že ohně nebylo třeba.  Duchaňová přehodnotila celou filosofii Žížaly a zářila dokonce dorůžova. Sýkoru s Holendou si po představení chtěli některé divačky vzít domů jako svoje plyšáky. Jebavá okusující karafiát dojala Němečkovou k slzám. Nejmenovaný kritik prohlásil, že je škoda, že se Štefanovou nikdy nic neměl. Myslel tím jistě rozhovor v nějakém významném divadelním periodiku. Většina diváků podlehla magii Hloužkové a Mikluše natolik, že odcházeli domů s přesvědčením, že byli svědky reinkarnace Štěpánky a Jedličky. Ano, i tak se to dá nazvat. Provázkovské herectví je paranormální. Potlesková vlna a divácká tsunami málem zbořily chaloupku. Ovšem hrdinou zájezdu se stal Kolařík. Vytvořil světový rekord ve stíhání autobusu na dlouhou trať. Usiluje o zápis do Guinessovy knihy. Měřínská slíbila, že ten zápis mu tam rozhodně osobně zařídí.

Zkrátka den jako malovaný!

lucien.

 

 

10.04.2014 - Čtvrtek

Dnes zkoušeli scénu svatby. Vypadali u toho trochu dementně a Jiráček zkoušel zahrát myš na čínský způsob. Dům byl plný Rusů - začal Encounter. Někdo ukradl hercům telefony - až ho chytneme, bude mela. Na podvečerní tiskovce perlil Miloš Štědroň - mluvil česky, německy, rusky a hovořil o roce 1815. Je to muž s neuvěřitelnou fotogenickou pamětí. Večer veřejná generálka v Mozartově sále v Redutě. Mozartovi na počest. Málem zbořili dům, ale Mozart by byl šťastný - hudba burácela do noci a omráčila 65 Brňanů. Dalších 58 potom nemohlo spát a převalovali se celou noc. 4 se líbali. Unavení herci byli šťastní jako miminka - naposledy jsem je viděl u vína...

09.04.2014 - Středa

Klubovnu ráno zaplavily zrůdy a všechny očarovaly. Fuksův svět zaplněný podivnými náhodami zůstává nadále zahalen tajemstvím. Pitínský hodlá podespat smloubu s ďáblem, aby odhalil všechny záhady románu a nabídl 1 000 korun tomu, kdo odhalí, proč tam je lešení.Před 49 lety se narodil Vladimír Morávek. Všechny pozval na oběd a pak šli všichni ještě na generálku, kde Kokorský ukočíroval jednu nevěru, dvě návštěvy ze záhrobí, 5 nepovedených úmrtí a několik géniů. Zítra veřejná generálka v Mozartově sálu! 

08.04.2014 - Úterý
1404-DHNP_MÁJ-ALLES-výzva.jpg

Pište, pište a své básně posílejte na email laskavbrne@gmail.com do 28. 4.

07.04.2014 - Pondělí

Na zkoušku dorazil Králíček, tomu je dvanáct let, a Králík, ten je z Valašska a kdysi býval sklářem. Podle toho se poznalo, že se začal zkoušet Fuks v režii Pitínského. Ještě v 9 hodin ráno se dopisoval scénář, Katka rvala stránky Oščatkovi z ruky a hned je kopírovala, aby hervi vůbec měli co číst. Přitom si ale pochvalovala, že takhle nějak to bývalo na Provázku kdysi! Večer generálka Moc arta, už ve světlech, zato s několika novými texty. Tentokrát se tedy nové texty pro změnu dopisují 3 dny před premiérou. Je to hukot. Respektive strašná mela - řekl Morávek.

06.04.2014 - Neděle

Nejnabitější neděle, co si jen umíte představit. Proběhly hned dvě technické zkoučky na Moc Arta-  takto druhý  díl projektu Géniové a podvodníci. napřed v Mozartově sále v Redutě- ten sál jim půjčilo ředitelství Národního, zařídil to Bernášek- když dva malí Mozartové každý na jeden klavír hrál  Lacrimosu, do toho Mozart díval se z koláže Martina Kaisera a díval se z koláže Martina Ondrúše a Kvíčalova červená  svíjela  se v poryvech  touhy, málem to jenomu urvalo hlavu. A pak to v sedm skončilo a oni celý ten cirkus sbalili, přestěhovali na Provázek- tam to začalo ještě jednou- oodznova. Vojta Vinopal křičel na Morávka ať nekřičí, Jára Rozinka se snažil vycucat z prstu dva  štychaře, Martin Ondrúš zažíval trumf a Anička Duchaňová napsala SMS, že  si  je vědoma všeho.  Petrov už hraje taky, pyrotechnické efekty přetékají do plenéru města a  reflektory jsou  už i v posilovně. Když to před půlnocí  všecko skončilo, chtělo se  jednomu létat

05.04.2014 - Sobota

Severní točnu dobyla polární výprava vedená Čechem Karlem Němcem. Bylo otevřeno Letiště Praha-Ruzyně. Karel IV. byl v Římě korunován římským císařem. Narodil se Vítězslav Hálek a Gregory Peck, zemřeli Karel Zeman, František Kožík, Kurt Cobain a Čankajšek. Byl vyhlášen Košický vládní program. To všechno se stalo 5. dubna. Na Provázku se uskutečnilo šesté představení Amadea. Pětihvězdičkové!

lucien.

04.04.2014 - Pátek

Dnes poprvé projeli Moc Arta-  a byl to hukot veliký. Dalibor Buš byl král, Milan Uhde plakal  hořké slzy,  Robert Mikluš začal koketovat s chlastem  a Miloš Štědroň v roli Salieriho překonal všechna očekávání. Monika Matoušková vyplivla špunt a stala se z ní HEREČKA.

03.04.2014 - Čtvrtek

 

Byl pozdní večer

první MÁJ ALLES

 

Karlu Hynku Máchovi a lásce v Brně na počest

ať si každý přečte, čím ho srdce bolí.

 

U příležitosti Brněnského Majálesu pořádají Divadlo Husa na provázku a Nakladatelství Větrné Mlýny v Havlově uličce milostně-literární a literárně-milostné odpoledne. Sejdou se vinaři, čajaři a pivaři a taky všemožní milenci a kumštýři. Všichni  budou číst o lásce a Brně a touze a duši. A hudba bude hrát a divadlo bude - ve venkovní premiéře představí se opera Miloše Štědroně a Milana Uhdeho  MOC ART, příběh o prožitku lásky, již Wolfgang Amadeus zažil v Brně, a co z toho pak všecko bylo - za nehoráznou polízanici....

Tedy - všechny ty zamilované, milované i nemilované Brňany s talentem i bez něho vyzýváme, aby se na chvíli zastavili a uvěřili v básnické slovo - napsali každý svou prvomájovou báseň. A aby nám ji poslali na Provázek. A my to pak na prvního máje všechno přečtem - něco v žánru autorského, něco v žánru scénického čtení. A bigbít bude a Jan Budař u klavíru a taky ti básníci, tzv. profesionálové,  něco napíšou a přijdou zarecitovat. A my pak budeme milovat a číst a poslouchat a dívat se do nebe a pít až do rána....Inu - vezmi svoji lásku do Divadla na provázku! Teď tedy do Havlovy uličky - úplně  konkrétně.

02.04.2014 - Středa

Včera tekla krev, v P-Š-T se řezalo a štípalo a krátilo a dnes to naservírujeme divákům na zlatém podnose. Dopoledne se ale zkoušel Moc art. Morávek zjistil, že epizoda s Mozartovým průjmem v Brně není žert, ale skutečná událost. Poprvé se zkusili hasičáky - budou-li herci pokračovat s takovým gustem s hašením, můžeme brzy propustit všechny hasiče. Kancelář už žije Francií. Pitínský čte furt dokola Fukse, všude prý budou myši, myši, myši. Oščatka už trénuje - chytil dnes krysu, která mu spadla v zahradě do jímky.

01.04.2014 - Úterý

Petrželková všechny vyvedla aprílem. Ustřihla PŠT v pase o dvanáct cm, zkrátila nohavice o patnáct, do výstřihu pořídila vsadku. Celé to spíchli během noční zkoušky. Protože jim to všem moc slušelo, koupila nakonec každému panáka. Holendovi dva. Jebavé taky. Apríl prý vznikl z přetlaku ze smutné zimy a v očekávání veselejšího jara. Uvidíme, co na to zítra diváci!

lucien.

31.03.2014 - Pondělí

Do divadla přišel nový manželský pár. Tereza a Antonio Salieri. Jsou mrtví skoro 200 let, ale moc jim to sluší. Antonio vypadá jako Miloš Štědroň a Tereza jako Monika Matoušková. Spolu s nimi se na zkušebně objevily ještě tři zlaté koule. Jedno z dětí si koulii nasadilo na hlavu, načež začalo hrát na klavír pozpátku a v každé druhé větě říkalo hovno. To nás čekají pěkné věci!

30.03.2014 - Neděle

Přijeli holubáři a vypustili holuby. Sto holubů na počest Bohumila Hrabala. A bylo to jako mše za velkého českého spisovatele. A lidi stáli na terase divadla a stáli dole pod Petrovem a hleděli k nebi, kde se třepotali holubi - poslové Boží. Odpoledne pak jsme promítali nový dokument Olivera Maliny Morgensterna s názvem Bohumil Hrabala "Takže se stalo, že..." a diváci tím dokumentem byli tak vzníceni, že si vyžádali ještě přídavek, dokument Olgy Sommerové, takže se promítalo v tahu sto třicet minut - oběma tvůrcům děkujeme! A jako tečka: Rozvzpomínání na konec. Nejkrásnější na tom vše je... že Bohumil Hrabal žije-

29.03.2014 - Sobota

Všechny noviby referují o tom, co včera vyvedli v Židenicích- Hrabalovi na počest.

Soňa Kalužová je už trochu  bledá. Včera bylo počůrání. zítra budou holubi.

Zkoordinovat sto holubů- to by  ještě mohl být oříšek!

Vladimír Morávek už zase něco  napsal Milanu Kunderovi.

28.03.2014 - Pátek

Dnes se to stalo. Teda před sto lety. Narodil se Bohumil Hrabal. Sešli jsme se hned ráno u jeho rodného domu v Židenicích č.p. 47, jurodivá harmonikářka od radosti vylezla na náklaďák a dvě hodiny bez přestávky hrála, studenti popsali Hrabalovými texty 3 kilometry asfaltu, Oslzlý si vzal klobouk a krásně řečnil, nejhezčeji u dvou kentaurů, které jsme nakrmili poezií, chlazené plzeňské pivo se tahalo z kastlo, Hauser s Hajdylou se v těch ulicích stali zase Dítětem, Hajdyla kvůli tomu přijel dokonce až z Kladna. Pak se šlo ještě do hospody U Malchrů, kde všem uvařili hovězí guláš. Morávek s Krobotem debatovali nad tím, co Hrabal myslel tím, když napsal: Když nejde vo život, de vo hovno. Když jde vo život, tak vo co de? Bejt frajer do poslední chvíle... Dlouho do noci se pak zapíjelo Rozvzpomínání, co se na Provázku hraje už 29 let a Hloužková byla něžná, Jebavá barbarská a všichni se omráčení jarem propili do hlučné samoty. ZÍTRA FESTIVAL POKRAČUJE!!!

27.03.2014 - Čtvrtek

„Buďte na lidi hodný, nebo vám nepůjdou na pohřeb“. Vzkazuje Bohumil Hrabal v předvečer svých stých narozenin. Morávek na to konto chválil zvukaře Špačka a políbil Štefanovou. Yildizová objala Bernáška. Hloužková s Maláčovou šly na kafe. Láry všem koupil ameriky. Sýkora nezabil Jelínka. Machačová hladila začínající adepty herectví. Nagyová dala volňáska na Amadea Holendově pratetě z druhého kolena. Oslzlý všem přidal na výplatě. Němečková ve Slávii objednala Petrželkové lososa. Na fermanu visí Rozpomínání. Samota.

lucien.

26.03.2014 - Středa

 

Někdo nasprayoval na zeď Uličky Václava Havla nápis Miluju to tady- Václav Klaus.

Zkouška na MocArta byla výživná jak kontejner kojenecké výživy. Lenka Zářická by

mohla vyprávět...juj!

25.03.2014 - Úterý

 

V jednu měli oběd v Domě umění. na počest  Bohumila Hrabala.

Začly tím ty všecky oslavy. Byla tam Soňa a Alžběta a Eva 

a Morávek a Petr Oslzlý a  paní  ředitelka Petišková

Naplánovali  pak s ní, že přivezou Yoko Ono do Brna. To při příležitosti

výstavy, co bude  nejspíš  mít v Domě umění-   až bude nějaké výroční představení Mrtvého

Brouka-   což bude takové to představení, co v něm Dalibor Buš pohovoří o nejtajnějších

úzkostech Johna Lennona.

Večer pak  byly Lásky ve Svitavách. Na konci  by  se  láska ve vzduchu dala krájet.

 

 

24.03.2014 - Pondělí

Zkouška na Moc arta výživná jako sunar a flák hovězího. Tereza Marečková zpívala do takových výšek, až se jí spustila krev z nosu. Morávek dal hercům připomínku, aby byli fascinovaní tím, co tam bylo. Jako příklad dal: Byl tam šedý papoušek! Telefonoval Pitínský - mluvil o pětipatrovém lešení. Že by ho možná chtěl do Myší. Oslzlý na kolegiu CED sdělil, že nás pochválili z magistrátu - po předložení výroční právy nás pochválili za mimořádně úspěšný rok. Večer ještě Jiří Kniha hledá náhradu jako mozartovský speciál: poprvé jsme tam zahráli ukázku z Moc arta, do toho řádil Big Beatles jako urvaný ze řetězu...

23.03.2014 - Neděle

Napsal nám Roman Švejda. Byl včera na Amadeovi:

Byl jsem zvědavý, jak si s takovým kamenným kusem poradí experimentální divadlo a vyšli jste z toho se ctí. Všechno mě bavilo - herci, kostýmy, výprava byla výborná (rokokově rozmařilé vetešnictví před krachem, pudru tolik, že by se dal jíst jako kaše, odevšad trčelo divadlo - když se herci plazí po reflektorech nebo císař odchází únikovým východem - to jsem najednou uviděl tu Vídeň prolezlou intrikama a jak tam ten Mozart nepasuje a neví si s tím rady a oni si neví rady s ním). Hudba výborná - člověk jde na Mozarta a čeká, že uslyší motivy, které se právě probírají na scéně a ono pořád visí ve vzduchu to requiem a nedá se mu uniknout. To je pochopitelně zlotřilé, ale funguje to skvěle. Sedět tři hodiny na tvrdé židli se nedá jen tak, k tomu je zapotřebí důvod.

Toš gratuluju všem (i tomu Schafferovi, protože je to dobře napsané - je to jistě fikce o Salierim, ale jasné je, že nelze prodat duši, abych mohl lépe velebit Boha a už vůbec ne Boha zašlapat do země pro ten samý účel. To nedává smysl. To je jen zástěrka zoufalého vzteku nad svou nedostatečností).

P.S.

Zítra je třetí díl projektu Géniové a podvodníci- mimořádné vydání improvizačního občasníku Jiří Kniha hledá náhradu. Tentokrát to celé bude o Mozartovi. A o Morávkovi, o Uhdem a o Štědroňovi.  A o Kateřině Miklínové. Těšte se !

22.03.2014 - Sobota

Začalo to už v pět odpoledne. U kašny na Zelňáku se houfovaly davy Donutilových fanoušků. Když si ujasnili, kdo je z Martinova a kdo z Mirkova klanu, rozdělili se. Část zůstala a provolávala slávu Mozartovi, část přešla za stálého skandování Salieri! a řinčení řehtaček do horní části, k divadlu. Tam je ovšem překvapila neméně početná skupina s transparentem Vivat Konstance! Vivat Zmrzlá! Pak se odkudsi zdola vyvalila vlna nadšenců provolávající slávu tu Miklušovi, tu císaři. Obdivovatelé Hloužkové – Rosenbergové obsadili Špalíček. Strackovci – Zapletalovci zabrali hospodu Veselá husa. Havlovou uličkou se blížili Větříčkovci Jiráčkovci, Holendovci, Bušovci a Kokorští. Se střechy Fanalu se dolů spouštěli po lanech Hauserovci a pokusili se instalovat zednářské symboly tam, kde visí punk Amadeus a hippies. Před sedmou kdosi do davu hodil první Mozartovu kouli. A pak už to šlo ráz na ráz, sorbetti, caramelli, hroty ňader Venušitých a zase ty koule. Až musel zakročit pan vrátný... Takhle nějak by to vypadalo, kdyby to nebylo divadlo, ale sportovní zápas. Amadeus nicméně skončil dnes opět remízou. Takže vítězství!

lucien.

21.03.2014 - Pátek

Něco se chystá. Divadlo je plné myší. Přivedla je s sebou Natálie Mooshabrová. Maška slibuje, že to bude fialové a operetní, jak si to přál sám Pitínský. Herci už se nemůžou dočkat. Večer ale přece jen převládli Mozartové. Kolem páte přišli dva mlí géniové Franta a Vilém, odhadem je jim deset a oba hrají skvěle na piáno. Kromě toho se zpívalo až do tmy. Tóny Rekviem přilákaly půlnoční duchy. To už byl v divadle ale jen vrátný-

19.03.2014 - Středa

Do divadla furt někdo volá a chce Amadea. Soňa se učí říkat Ne. Za lístek na představení se dá sehnat už i šlapací kolo. Použité.

18.03.2014 - Úterý

Morávek má po premiéře, konečně může k zubaři / Oščatka volá Pitínskému, že se nějak přemnožili Myši a bude je třeba ukočírovat a naučit nějakým pěkným kouskům / Dášeňka štěká v Praze, ale je to štěkání radostné / Vlastimil Peška voní ke Kopretině, co se má číst na festivalu k Hrabalovi / Uhde se nemůže dočkat, až uvidí další premiéru na Provázku - ode dneška se chystá divákům ku potěše a zamyšlení další kousek - Moc art...

17.03.2014 - Pondělí

Amadé

 

Musím tentokrát psát- ač nejsem teatrolog ani kritik- o novém Amadeovi v Brně.Je to ten proslulý Morávkův, co o něj byly známé tahanice. Píši proto, že jsem byl po dlouhé době uchvácen, vtažen do inscenace, zaskočen dokonalým využitím scény, prostoru, hudby,světel-zkrátka tato znamenitě vykalkulovaná hra, která není ani zdaleka pravdivá, ale je v plném smyslu divadlem v duchu italského Si non e vero, ma ben trovato- Není to pravda, ale je to dobře podáno- zkrátka tato –jak kdysi napsal svým právem Tomislav Volek „bulvární hra“-

začala nové dějiny příběhů slavných lidí. Konec goethovského a pogoethovského titanismu

musel někdy přijít, ale že nějaký Shaffer zrovna na Mozartovi zahájí éru životopisných

příběhů „von unten“- tedy úplně zezdola a s rozmetáním nimbu génia, to se nečekalo.

A přece se tím obecenstvo nadchlo a dokonce Mozart mohl v této podobě a po zásazích

scénaristických rukovoditelů vstoupit až do Hollywoodu-považte…Trvalo mi tehdy pár let než jsem prohlédl a přečetl si salieriovskou monografii někdejšího šéfa Mozartea v Salzburgu

Rudolpha Angermuellera a pochopil, jak Shaffer jen využil Salieriho jméno k tomu, aby napsal efektní divadlo. Po zfilmování jsme poprvé v socialistické éře v kině seděli do posledního titulku a tónu klavírního koncertu a neřítili se jako obvykle k šatnám. A o Mozartovi se mluvilo na pracovištích, v obchodech, v tramvaji. Proti filmu se vzbouřilo rodné Salieriho město Legnago a třicet let po filmovém Amadeovi se nechtěnou zásluhou tvůrců filmu stal Antonio Salieri velkým autorem své doby- žádným géniem průměrnosti, který posloužil divadelníkovi jako onuce k moralitě.A my máme pro moralizování Britů od doby Mnichova zvláště vyvinutý instinkt…

Ale zpět k Vladimíru Morávkovi. Už jsem psal o zběsilém tempu, v němž se Shafferovy myšlenky slévají do nádherného amalgamu.Hudebně režisér pracuje jako obvykle- zvolí si

několik opakujících se krátkých segmentů a ty v instrumentačních obměnách / jsou perfektně

vyvedené/ používá během celé inscenace bez ohledu na to, že ilustrují v různých fázích jiné situace.Martin Donutil jako Amadeus tak svižným,rychlým a elegantním gestem diriguje

Únos ze serailu a zní úryvky z Requiem-především Confutatis,Lacrimosa,Dies irae,Rex…

Jako muzikolog bych měl protestovat- ale naopak.Je to strhující a tento nesoulad je zdrojem

velkého napětí. Donutilové-Miroslav a Martin- jsou znamenití. V duchu se mi zjevil můj

zvěčnělý přítel režisér Scherhaufer ,jak barda peskuje: …Miro,nelituj se, kurva…

Nadprodukce vulgarismů je zcela v souladu s dobou.Protagonisté- nejen že je používali,

ale na rozdíl od nás je ještě vnímali –my už mnohem méně.A herečky se vytáhly do donutilovské výše a šlapou oběma protagonistům perfektně na paty…

Myslím, že Shaffer v takovém inscenování a s takovými hereckými výkony přitáhne všechny druhy obecenstva. A nás může vést k tomu,abychom se znovu přeli o to, zda krásná lež a

dokonalá schematická konstrukce je hlavním smyslem divadla po věky a zda se vůbec ještě dá do divadla lézt s pravdou a láskou…

( napsal Miloš štědroň o Amadeovi políbeného Bohem na Provázku)

16.03.2014 - Neděle

Když tu najednou... Událost dne v New York Times! Václav Havel tančí - už k půlnoci - na Velvet Underground! Prase má premiéru ve 3LD Art & Technology Center. Tančící muž je Robert Honeywell. Prostě takový americký Holenda. Média ve spojitosti s uvedením Prasete vyslovují jméno Havla, Morávka a Provázku všady. Zajeďte se do New Yorku přesvědčit. Hrajou to tam do konce března!

lucien.

P.S. Nebo si aspoň přečtěte článek s fotografiemi na i-DN.

15.03.2014 - Sobota

Druhá premiéra pro ty, co věří v neposkvrněné početí. První repríza pro ty ostatní.  A... Úspěch jak Brno! Dokázali to zas. Dostali Brno, jak kdysi Mozart Prahu. Wolfgang stál celou dobu při nich. Fandil jim z pražské kavárny Donutilovy maminky/ manželky v Platýzu, kam chodil kdysi s partou da Ponteho a Casanovy pařit.  Držel jim palce v zahradě Domu pánů z Fanalu, kam si tenkrát, když byl v Brně, prý odskočil na malou, o tom se ví, v těch místech má Donutil dneska ten slavný monolog  " A to je přece ta naše práce, proměnit diváky v Boha-"  Už se o té slávě doslechl i Salieri. Samozřejmě.  Přijede prý v pondělí. Těště se, drahouškové!

lucien.

 

14.03.2014 - Pátek

Drazí,

děkuji strašně moc za pozvání! Jsem šťastný, že jsem mohl být přítomen 
triumfálnímu návratu Mirka Donutila na Provázek. Blahopřeji Vám k 
nádhernému představení! Je to vskutku mistrovské dílo! Mirek byl božský, 
jeho syn boží! Blahopřeji!!!

Dcera mého prvního divadelního ředitele, paní Lamparterová - Malíková, 
přijela k vůli premiéře až z Curychu a byla nadšena!

Do další práce přeji zdar a sílu!

Z Komína zdraví Váš Jaroslav Tuček.
 

A už se těšíme na Moc Arta aneb Amadea v Brně!

Moooooooooooooooooooooooooooooooooooc!!!

13.03.2014 - Čtvrtek
Dnes poslední generálka- a už si tam mohli i pozvat někoho.
Pak jim v noci přišel mail:
 
Vyšla som z divadla a plakala som, plakala som od šťastia, od toho, že keď sa predo mnou zvíjal Amadeus alebo keď len tak hovoril Salieri, a vlastne keď bol predo mnou celý divadelný súbor, cítila som život a uvedomila som si "Áno, toto chcem! Toto budem robiť! Makať na sebe, aby som to dotiahla do toho štádia, že ľudia tam nebudú vidieť mňa, ale postavu, ktorú hrám." Som naivná, ale verím, že to vyjde. Ja som totižto nevidela Donutilovcov, ale Amadea a Salieriho.
Prajem krásny večer, alebo deň (podľa toho, kedy to budete čítať)
 
Jana
12.03.2014 - Středa

 

Morávek měl zas dva kilogramy připomínek.

Nejzvláštnější přitom byla směrem k Nicol Maláčové. Toužil, aby Nicol zachvívala se tetelivě, v naprosté bhanálnosti připouštěla, že smysl existuje

Tak pak pili do noci. Skoro nikdo už nemá hlas.

11.03.2014 - Úterý

Generálky jedou na plné pecky, Morávek dává připomínky už i v klubu, na večerní generálku zavítaly kamery ČT. Divadlo vážně žije! Uhde dělal rozhovor a přitom se divil, kde všude se v divadle objevily Mozartovy koule. A co víc - Mirek Donutil zestárnul o 30 let. Na vině tentokrát nebyla vysilující zkouška, ale legendární umělecký maskér René Stejskal (to je ten frajer, co prý dělá nosy a uši i celebritám v Hollywoodu).

10.03.2014 - Pondělí

Blýská se na premiéru. Od včerejška divadlo okupují zástupy fotografů. Kronbauer přijel až z Prahy. Baletil mezi nimi celý den. K snídani měli závin s čajem a připomínky. Druhá půlka dopoledne jak víno! Na tiskovce okusili dosud nepoznané. Skutečné a nefalšované Mozartovy koule. Donutil přiznal, že jiné projekty než úspěšné s Morávkem nedělá. Ty neúspěšné vypouští. Večerní zkouška byla chuťovka. Mňam!

lucien.

09.03.2014 - Neděle

Octli se v krajině Salieriho snu. Jako bájná stvoření pluli bílým prostorem. Světélkovali. Holenda hořel. Hauser málem uhořel. Všem plály plamínky v očích. Horská měla nejkrásnější sukni. Maláčová účes. Hloužková fiží. Jiráček zestárnul o padesát let. Donutil omlád o třicet čtyři. Zatloukal překročil Acheron.

lucien.

08.03.2014 - Sobota
 

I řekl Morávek Rozinkovi: „Budiž světlo!“ A bylo světlo. Viděl, že světlo je dobré, a oddělil světlo od tmy. Fiat Lux! Vivat Amadeus!

lucien.

 

 

07.03.2014 - Pátek

Jirankova se Senkovou po ranu zavalili balkonek mezi zvukari a kancelari intendantky mozartovymi koulemi. Spacek po nocich pousti zvony a zpiva lacrimoso a dies irae ze sna. Miklinova porad mnozi nove a novejsi verze amadea. Larymu dnes horela ruka. Ale to nic nedela. Busovi horel mec. Kokorsky se promenil v labut. Holenda neni Vetricek, ale primo Vichr. Projeli druhou pulku. Oslzly se prisel podivat. Pel chvaly-

lucien.

06.03.2014 - Čtvrtek

Už slavili narozeniny. Dnes má svátek. Miroslav. Kdo tohle zkoušení plánoval? Samá oslava! Oslavenec přinesl nejlepší meruňkovici v této galaxii. Jinak by tu večerní zkoušku asi nepřežili. Moravek jim neslevil ani ťuk.

lucien.

05.03.2014 - Středa

 

Lásky v  Ostravě. Čtyři stovky diváků v hledišti, kde normálně bývají  ty stovky jenom  dvě.  Technika podala excelentní výkon a Robert Mikluš přinesl dort, že se rozplýval . Maminka na něho byla pyšná  jak Václab Havel při sletu prezidentů do Prahy a  publikum výskalo a toužilo, aby to pokud možno neskončilo, někdo i plakal nakonec. Morávek si koupil narcisy a pro Simonu Zmrzlou nebylo těžké už lautr nic.-   Otec a syn Donutilovi měli konečně klidný den.  Zasloužený. Zvukař Honza pořídil nový mixpult, volal pak Vítkovi, do vozu, že je šťastný.

 

04.03.2014 - Úterý

Funébr vůz je natřen. Nabílo. Bernášek odhadoval, že to bude trvat týden, ale holky to ve dvou zvládly za čtyři hodiny. A ještě natřely nabílo půlku divadla. Tomáš David zázračně našel hlas. Ten, co ho nedávno ztratil a musí kvůli tomu mít 8 týdnů naprostého klidu. Takže v Ostravě bude zpívat. Lásky. Zázraky prostě existují. Všichni, kteří teď zkoušejí Amadea a poslouchají Mozartovu hudbu, by o tom mohli vyprávět...

03.03.2014 - Pondělí

Ziji Amadeem. Zda se jim o Amadeovi. Zkouší Amadea. Jak diví. Nedivte se, uz to maji za par...

lucien.

01.03.2014 - Sobota

V anketě kritiků dostali jsme hlas od J. P. Kříže jako divadlo roku:

Divadlo Husa na provázku Brno

Už téměř půl století! Délkou života se Huse nevyrovná žádná avantgarda, i když té její verzi často říkám stárnoucí. Jenomže se dokáže zatvrdit a zvednout z prachu. I tu Havlovu uličku z prokletého města čpícího moravisty vydupalo. A jako nikdo jiný troufá si na úmorné projekty. Z těch loňských dominovali Čapci na provázku s úchvatnou Dášenkou a fascinujícím Hmyzem. Oh, jaká podívaná! A všem pro radost nakonec i novou verzi Pitínského Betléma připravilo, tentokrát s božskými scénickými kolážemi mistra Miroslava Huptycha. Co Brňanem zůstanu, nedám zahynouti jim i budoucím.

Děkujeme-

28.02.2014 - Pátek

Jmenovalo se to Donutilova akademie múzických umění. Vypracovávali poslední tři obrazy první půlky. Pak ji sjeli celou. Dávají to za hodinu a kousek. Nádhera! Nagyová už vyvěsila plakát.  Miklínová si vzala jeden, že si ho dá do pokojíčku, hned vedle nadživotní fotografie Morávka.

lucien.

27.02.2014 - Čtvrtek

Dny se zdánlivě sobě podobají. Jako Salieri Mozartovi. Zkouška střídá zkoušku. Už to jiné nebude. Až do patnáctého března. Jenže dnes! Špaček poprvé trefil zvony. Matoušková do dveří. Marečková netrefila do ničeho. Horská přecházela nadoblačně. Němečková se zakoktla při nápovědě už jen pětkrát. Vše spěje v plodné tvorbě  a svornosti ku premiéře.

lucien.

26.02.2014 - Středa

Každý zažil svou chvilku slávy. Mohli si na úvod zkoušky potěžkat, i pohladit medaili, co ji z Prahy přivez Morávek. Že se zasloužili o Čapky. Zatloukal chtěl i chutnat, jestli není čokoládová. Nebyla. Pak zkoušeli. Natěsno. Byli na zkušebně málem i s funébrkárou. Obdařená zkouška! Pak přijel z Prahy Zadražil a byla to … BALADA-

lucien.

25.02.2014 - Úterý

Nezkouší se, neschůzuje. Mají tak trochu volno. Ale jen někteří. Ale jen dopoledne. Chlapi se sešli u ledniček. Ale už v šest. Byli totiž zadaní.

lucien.

24.02.2014 - Pondělí

Provázkovská invaze do Prahy vrcholí. Lásky jedné plavovlásky v Arše praskaly ve švech. Mezi diváky zahlédli třeba Douskovou, mladého Dominika, Kroba, Měšťanovou... Petr Forman přines pozdravnou depeši z Connecticutu. Byl nadšený. Hrab s Yildizovou snovali o pauze další plány. Petrželková napsala: „Kdybych věděl, že kouříš, dal bych ti udělat zlatou tašku!“ Buď se zkouřila sama, nebo má lehkou otravu Tylem. Přečetla přes víkend všechny jeho hry. Strakonického dudáka dvakrát!

lucien.

23.02.2014 - Neděle

Jsou vyznamenani! Spolecnost bratri Capku se rozhodla udelit jim rad za prinos v oblasti capkologie na jevisti. Do byvaleho Federalniho shromazdeni vyslali Moravka. Tam mu dajli tu medajli. A taky diplom. Priveze. Ukaze. Dekujeme!

lucien.

22.02.2014 - Sobota

Sýkora vzal transparent s provázkovským nápisem JEŽÍŠ SE NIKDY NESMÁL a vtrhl na udělování cen Český lev. Malá výtržnost způsobila poprask. Hřebejk nadzdvihl tázavě obočí, Geislerová se usmála, Eben ztuhnul. Nejvíc překvapený byl Mathé. Jak reagoval Vachler se neví. Morávek se řehtal, ale navenek nedal nic znát a tvářil se, že on o ničem neví. Tohle se málem stalo. Nakonec jsme však od plánované výtržnosti upustili, protože jsme to těm filmařům nechtěli kazit. Škoda. Přesto jsme rozbili stan v Praze: dnes jsme tam hráli Dášeňku (zítra ve 20,00 Lásky)...

21.02.2014 - Pátek

Chteli to zazit zas. Prujezd! Dnes dvakrat druhou pulku. Skoro. Pretahli o patnact minut. Byli uzasni. Odmenit je svou pritomnosti prisel na zaver Peca. Moravek se rozjaril tim vsim tak, ze v noci nemoh ani usnout. Dalsi zkouska na Amadea az ve stredu?! Abstak si kompenzuje spekulovanim o skrtech. Na zajezd do Prahy si bere kufr navic. Se vsemi verzemi scenare-

lucien.

20.02.2014 - Čtvrtek

Prosli zkouskou Pravdy. Projeli prvni, pak druhou pulku. V kostymech. Castecne. Byla u toho televize. Byli obdivuhodni. Vsichni. I kdyz od dvanacti museli hrat s imaginarnim partnerem. Amadeus prohlasil: Mi Prazane mi rozumeji! A odjel do Prahy. Je videt, ze nic je neporazi! Diskzokej Spacek poustel si zvony az do rana...

lucien.

19.02.2014 - Středa

Jako by tam Smrt načuhovala. Během dnešního dopoledne dvě mrtvoly. Mozart umřel v 11.58. Salieri ve 13.00. Mezitím byla pauza na oběd. A jako by toho bylo málo, mordovalo se i večer. Na zkušebně v Moc Artovi. Břitva a kulka z pistole. Mezitím vzniklo na sále urnové zátiší. Kolumbárium. Holubník.

lucien.

18.02.2014 - Úterý

Přijela hostina z Vinohrad, ale chybí v ní pečená husa / Divadlem letí historka o tom, jak herci hráli 4 hodiny za stěnou, kterou kulisáci zapomněli demontovat. Řekl to na poradě Morávek / Chystá se kniha Duha v Brně. Nagyová vybírá 100 fotografií, ale nakonec jich tam bude 45 / Hledáme krev, která se dá umývat a odstranit z kostýmů. Víte-li o takové krvi, dejte vědět / Po jevišti bude jezdit funébr vůz, Bernášek říkal, že váží 500 kg, ale zvládnout to musí 2 kulisáci. Tak uvidíme / Večer Hmyz pro abonenty-

17.02.2014 - Pondělí

Artu není nikdy Moc. Proto dnes zkouška na Moc Art. A každý je hned moc rád, že ten týden zas tak nějak hezky začíná...

lucien.

15.02.2014 - Sobota

Dětem začaly prázdniny a také bilologické jaro pro naše tělo. Snad proto se na Provázku v 19.00 hodin začal hemžit Hmyz. Paní Rajlichová píše korektury všech hodnocení, Petr Maška píše dramatizaci románu Myši Natálie Mooshaberové. Podle prvních zpráv Pitínského to má být fialové a operetní. Na zahrádkách rostou sněženky, Donutilové odjeli do Prahy, v noci do oken vklouzne úplněk. Machačová šílí z Krvavé svatby. Snad v téhle konstelaci nikoho nezabije.

14.02.2014 - Pátek

Kalužová políbila Donutila, Donutil políbil Machačovou, Machačová políbila Kokorského , Kokorský políbil Jiránkovou, Jiránková políbila Oščatku, Oščatka políbil Maláčovou, Maláčová líbala Rozinku, Rozinka líbal Němečkovou, Němečková líbala Nagyovou, Nagyová líbala Holendu, Holenda líbal Hloužkovou, Hloužková líbala Bernáška, Bernášek líbal Duchaňovou, Duchaňová líbala Hausera, Hauser líbal Yildizovou, Yildizová líbala Oslzlého, Oslzlý líbal Morávka, Morávek líbal Miklínovou, Miklínová líbala Zatloukala, Zatloukal líbal Měřínskou, Měřínská líbala Kraváčka, Kraváček líbal Jebavou, Jebavá líbala Vinopala, Vinopal líbal Zmrzlou, Zmrzlá líbala Kolaříka, Kolařík líbal Marečkovou, Marečková líbala Jiráčka, Jiráček líbal Štefanovou, Štefanová líbala Ondruše, Ondruš líbal Buršovou, Buršová líbala Buše, Buš líbal paní Markovou, paní Marková líbala Sýkoru, Sýkora Jelínka, Jelínek líbal Fagi, Fagi líbala Mikluše, Mikluš políbil Mirka Donutila a to byl konec Valentýna na Provázku.

lucien.

13.02.2014 - Čtvrtek

Amadeem se prohnala skupinka trpaslíčků, které po divadle provázela Sněhurka Jebavá. Hanáková přivezla svoje vlásenkářské poklady. Hloužková třeba bez paruky už ani ránu. Horská chtěla jít domů v krinolíně. Senková všechny na požádání natře na bílo. Blejskli se všichni v projížděčce druhé půlky. Jíra byl u toho s foťákem. Pak natočili solidární zdravici Činohernímu studiu v ohrožení. A byla fermanovka. Do konce sezony už se nejspíš moc nevyspí. Ale to nevadí. Své nejkrásnější sny sní hlavně na divadle. Faustus dnes večer naposled.

lucien.

12.02.2014 - Středa

Najde jing Martina Donutila Zmrzlé jang? Dokáže se Holenda dvě hodiny točit kolem tyče? Kolik herců se vejde na jednu matraci? Kolik matrací Hauser přeskočí? Kolik jich na sobě Donutil jr. unese? Trpí Salieri matracovou obsesí? A jak to má s matracemi herec Miroslav Donutil? Bude chrlit Maláčová oheň? Kdo všechno ještě vůbec v Amadeovi zahoří? 

lucien.

 

P.S. Tvorba jsou samé otázky. Některé bez odpovědi. Ty naše ale zní:

  • S přehledem. Ale nebude to nic platné. Manželství Mozartovi moc nevyšlo. Hudba mu jde. Aspoň, že tak.

  • Rozhodně. Je to talentovaný herec.

  • Osm, když se mají rádi, k tomu Duchaňová v krinolíně.

  • Šest, ale troufne si i na osm. V minulém životě byl gazela.

  • Šest, ale troufne si i na osm. Doma už prý ani jinak neusne.

  • Matrace všude viděti, znamená velkou zášť v sobě dusiti. Říkal to Sládeček. A Velký Snář.

  • Má pro ně zdaleka jinou slabost než-li jeho postava.

  • Proč ne? Dokáže i jinčí věci.

  • Všichni. Morávek je tak trochu pyroman.   

11.02.2014 - Úterý

Medaile nedostávají jen sportovci v Soči, ale i divadla. Třeba Provázek za projekt Čapek na provázku dostane medaili Společnosti bratří Čapků. Časopis Host bude propagovat festival Hrabal v Brně. Alžběta hlásí: na Tichého Tarzana a na Baladu pro banditu bude zase nabito a pořád musím někoho odmítat! Bob je asi churav, nebylo mu dobře. Morávek shání břitvu. Rokokovou a kterou se dá krásně podřezat. Ondra Navrátil přivedl kluka, který ví, jak udělat, aby člověku hořela ruka. Chce to bubliny, propan-butan a odvahu. Jen musíte počítat s tím, že přijdete o chlupy na ruce. Večer se natáčí Doktor Faustus: hned třemi kamerami.  

10.02.2014 - Pondělí

Modré pondělí. Řeklo by se. Nedělo se nic. Takové dny ale neznají. Kaiser poslal návrh plakátu na Amadea.Uhde sedm mailů ke třem Salieriům. Podtitul to bude mít Živí mrtvým nevěří. Petrželková se stala fanouškem národního obrození. Donutil vyzvedl na Vinohradech rekvizity z Morávkova Cyrana. Mají teď angažmá na Provázku v Amadeovi. Nejnovější dramaturgický počin Báry Gregorové jmenuje se Antonín. Teda říkal to Oščatka. Blahopřejem!

lucien.

08.02.2014 - Sobota

Asi že svítilo sluníčko, Morávek začal myslet na jaro. Hned ráno napsal vzkaz o majálesu a o tom, že v květnu se máte přijít zamilovat do Havlovy uličky. Petr Maška navzdory zaneprázdění začal psát adaptaci románu Myši Natálie Mooshaberové. To bude režírovat Pitínský. A Oščatkovi přišel mail o tom, že Mozarta zabil jed aqua tofana, kterému se říkalo Mana sv. Mikuláše. Jednalo se prý o směs bílého arsenu, antimonu a oxidu olovnatého. Večer hrajeme Višňák.

07.02.2014 - Pátek

To zas bylo! Nejdřív to vypadalo nevinně. Pak se z toho vyklubal průjezd. První půlka jako víno. Uhde se prý zcela zpil. Říkal, že je to výzva českému divadlu. A nikdo mu to nerozmlouval. Všichni byli na svou práci pyšní. A pak ještě druhá půlka. Ale jen do chvíle, kdy už toho má Mozart všeho dost. Chce do Anglie. To už ani Morávek nevydržel. Prohlásil, že to je nejkrásnější dárek, jaký může muž dostat k narozeninám od svého syna. Když vidí, že hraje jako Amadeus, tj. Milovaný Bohem. Donutil měl dnes třiašedesát. Živijó!

lucien.

06.02.2014 - Čtvrtek

Dnes všechno ve velkých přípravách na zítra- v pátek 7. 2. poprvé projedou skoro celého Amadea. Miroslavu Donutilovi k narozeninám.

Sabina Machačová pořídila čtyřicetistránkévý eleborát O škodlivosti onanie. To zas kvůli Lennonovi a Marku Chapmanovi. Náš hrách kvete.

05.02.2014 - Středa

Často ho chválili. Ale místo dostal nakonec vždycky nějaký ten Sommer. Smolař byl Amadeus. Nejfrekventovanější slovo dnešní zkoušky: HOVNO! Kokorský předvedl, co znamená být Větříčkem. Duchaňová měla povolené sníst během monologu jen dva bonbóny. Morávek zrušil matracovou scénu Salierimu a Waldstadtenové. Martin Donutil chtěl zas od baronky červený kabát. Volal kvůli tomu Hanákové. Hloužková křičela svým tělem. Hauser zvládl najednou hrát za van Swietena, co se na Mozarta už hněvá, i za Jiráčka, který je nemocen. Zas jsou po dnešku o něco blíž k cíli.

lucien.

04.02.2014 - Úterý

Ráno začalo onanováním na sále. Amadeus. Večer ejaculacio praecox. Ostře sledované vlaky v Mahence. Co bylo mezi tím, se radši neptejte. A prej, že nuda v Brně!

lucien.  

03.02.2014 - Pondělí

Proběhla schůzka ohledně projektu centra Kreativní Brno. Byli tam různí z různých kulturních organizací. Za Provázek Oščatka s Morávkem, za CED Navrátil. Z toho setkání závěry jsou různé. Jedno je ale jasné - Brno je město mladých Hamletů a jedna velká Stodolní. Jen se o tom moc nemluví. To bychom měli změnit. A být na to hrdí.

01.02.2014 - Sobota

 

V pátek poprvé projeli první půlku Amadea. A byli pyšní  jak nějací chovatelé pávů na přehlídce

drobného zvířectva v Přelouči  a stopli si to a bylo to hodina a deset minut

V sobotu pak byl  předpředpředposlední díl občasníku Jiří Kniha hledá náhradu.

Telefonovalo se Robertu Miklušovi a hrálo se tři munuty potmě a propadalo se kouzlu Ukulelele 

Orchestra Bandu. Odnesl to nakonec  Martin Donutil. Nemohl se zbavit  slova já. Některé fanynky

pak plakaly ještě i ve dvě ráno.

 

31.01.2014 - Pátek

Dnešní zkouška na Amadea začala s desetiminutovým zpožděním. Tereza Marečková střílela s dědečkem na zahradě krysu. Horská výjimečně nezaspala. Morávek, Oščatka a Machačová se radili u oběda. Němečková je nemocná, schůzovala telefonicky. Chystají zas nějakou tu slávu - všichni teď budou psát básně o lásce. Pište taky! Titul nejlepší bavičky získala Zuzana Bubílková.  

29.01.2014 - Středa

 

Dneska se do role Nastasji Filipovny v Idiotovi vrací Eva Vrbková. Na zkoušce byla skvělá. A představení začíná za tři minuty...

Ještě dnes byla zkouška na Amadea- zkoušeli jak Mozart osloví Císaře na délku dvacet dva metry.A Salieriho napadne- zab ít to děcko- zabít ho!

Lucie Němečková je nemocná a Jára Rozinka jde na operaci. Na schůzi Morávek oznámil, že projekt Smějící se bestie začne už na jaře. Začne ho Pitínský- a fanoušci Ivany Hloužkové se mají na co těšit!

 

28.01.2014 - Úterý

Příprava festivalu ku cti a slávě brněnského rodáka Bohumila Hrabala běží na plné pecky a už teď z toho všeho jde hlava kolem. Na jednoho padá závrať z toho všeho. Literatura bude, divadlo bude, filmy taky, přijedou hosté, a guláš bude i s pivem a k nebi vzlétnou holubi. To všechno na konci března. Do toho se na zkoušce celé dopoledne zpívalo, ta miniopera - kterou napsal Miloš Štědroň. I on tam byl, vše pečlivě poslouchal a se usmíval a občas řekl rychleji nebo tady bude lepší zpívat fis! Mikluš ve volných chvílích pořád píše práci na téma: jak pracují s hercem režiséři Mikulášek-Morávek-Pitínský. A dny frčí jako šílené - až to sviští kolem uší...!

27.01.2014 - Pondělí

Mozart má narozeniny. Kalužová měla v sobotu. Sýkora si podruhé zajistil nesmrtelnost. Je to holčička. Melika Yildizová je zázračné dítě. Má z toho radost. Petrželková zkouší v Praze. Posílá pozdravy všem. Tarzan odjel do Olomouce. Doma zůstaly ledničky a Romeo, Julie a já. Nedělní Dášeňka prý trvala dvě hodiny. Tu druhou byl potlesk. Jestli Jelínek nekecá. Prozpívali se dopolednem. Písně Štědroňovy prospívají všem. Moc. Tak to  byl Art při pondělku. Provázek se činí.

lucien.

25.01.2014 - Sobota

Večerní Lásky skončily tak, že Anežka Kubátová vyslovila VĚŘÍM - i když to neměla ve scénáři.

Vladimír Morávek celou sobotu psal režijní knihu k Amadeovi. Následkem toho je jasné, že tam

nakonec bude hořet i střecha.  A posledních sedm minut inscenace stráví Martin Donutil pod

Simonou. Simona přitom bude dost naříkat.

Miroslava Donutila napadlo, že bude třeba udělat tiskovku  v Praze. Zájem o jakékoliv  informace ze

zkoušení  je prý obrovský.

24.01.2014 - Pátek

Pořád někdo něco nosí. Mikluš dones bonboniéru od olomouckých fanoušků Lásek. Donutil dones kytku pro Yildizovou. Miklínová donesla Morávkovi antiprotivínský čaj. Morávek by ji za to na rukou nosil. Jiráček nosí furt sem tam nějaké matrace. Kokorský nosí koule. Mozartovy. Holenda roznáší šampaňské. Aspoň to tvrdí. Hloužková donesla, že v Mahence se povedly Ostře sledované vlaky. Větříčkové donesli, že Mozart dorazil do Vídně. Duchaňová donesla lečo.

lucien.

23.01.2014 - Čtvrtek

Rozprostřeli se poprvé s Amadeem do prostoru. Všude byly matrace, co na nich Salieri kdy souložil. Teď na nich víří Větříčkové. Prostě takové to jeviště osudu. Jiráček s Miklušem ty trosky po životě mají likvidovat. Mají to místo posilovny. Skoro všichni už texty zvládli nazpaměť. Ale jak ta Hloužková umí říct "Inu", to neumí snad žádná z českých ni moravských hereček! Mají naaranžováno dobrých patnáct minut. Zítra se jede dál. 

lucien.

22.01.2014 - Středa

Narozeniny bude mít Mozart až v pondělí. Ale slavili to už dnes. Donutil přivezl z Prahy několik metrů klobás, potoky slivovice a všelijak naložené zemědělské přebytky z tak středně velké farmy. Byla to peprná zkouška. Poslední u stolu. Přečetli to celé, za dvě hodiny dvacet, zpívali jak ještě nikdy. Večer se prohnalo Provázkem menší zemětřesení. To je tak vždycky, když se hraje Hmyz. Zatímco v jiných divadlech herci bouraj kulisy, tady vždycky hrozí, že spadne celej barák.

lucien.

21.01.2014 - Úterý

Ještě jedna zpráva, která zanikla v pěně dní: Kateřina Mančalová se vrátila! Do Balady. A skvěle!

A ještě něco. Oslzlý večer běžel na Magistrát a vypnul si mobil. Nechtěl být vůbec rušen. Pecovi dnes totiž udělují cenu. Cenu města Brna. A to je sláva jako hrom. Tak gratulujeme a přejeme ti to a jsme na tebe pyšní, Peco! 

20.01.2014 - Pondělí

Řekla Morávkovi. Tajemství. Zatím tajné. Totiž, že čte už osmatřicátý text z Radokovy dramatické soutěže (to je asi polovina) a skoro každý druhý odehrává se v Brně. Nebo do Brna odjíždí hlavní hrdina. Nebo Brnem projíždí. Nebo se v Brně narodila aspoň babička toho hrdiny. Neví si s tím evidentně rady. Němečková. Brno má dobrou karmu. Řekl Morávek. Zdálo se jí, že lehce světélkuje. Celý den lacrimoso s nebe.

lucien.

19.01.2014 - Neděle

Dnes  v 15,30- 45 let od chvíle, kdy podle protokolu zemřel Jan Palach- pustili si film Agnieszky

Holland Hořící keř- paní režisérka jim to dovolila. . Petrov za okny světélkoval a ticho bylo a oni měli

zažitek jak dům a  chtělo se něco udělat, nebylo  nicméně  co. Tak  pili víno a  mysleli na toho

chlapce,co tak miloval svůj národ, až ztratil vše a mlčeli a mluvili a mlčeli.

V Havlově uličce někdo ukradl tu pamětní desku, co ji  tam ve čtvrtek instalovali- statečnému chlapci

na počest. Anebo ji  deinstaloval.  Divno je. 

18.01.2014 - Sobota

Hle, co nám došlo:

Od Jaroslava Tučka ( citujeme fragment z  jeho 41. Mudrování )

 

Do divadla Husy na provázku dorážím zpocený. Na okraji první řady drží paní hasička místo: Madam, je ta židle volná? Viďte, že je? Využívám její rozpaky a sedám si. Sál je narvaný po strop. Stírám si z čela i ze zátylku pot a zklidňuji svůj dech. Třesou se mi ruce. Na titulní straně programu vidím fotografii malého chlapečka s velkými boxerskými rukavicemi na rukou. Vedle jeho hlavy je napsáno droboučkým písmem: Simona Petrů, P. Š. T.! aneb Pohádkáři! Post šoková terapie. Koukám na monstr pódium s kulisami pokoje z roku dva. Na krok přede mnou stojí malý stolek. Na něm svítí lampička. Ke stolku přichází muž, asi režisér, rázně máchne paží, řekne velitelsky: Začínáme, jedem! Jiný muž spolu s ráznou, vlasatou dámou vlečou před pódium kopy nakadeřených filmových pásů, ze kterých se batolí živé postavy. Jedna má na ramenou hlavu prasátka, druhá žížaly Julie. Na pódiu haleká robustní herec v zelené košili: Dobrý den a úsměv na líčka vám přeje strýček Jedlička! Svůj projev špikuje zvuky radujících se zvířátek. Před pódium nabíhají děťátka v bílých oblečcích. Jsou roztomilá, rozverná a je jich hodně. P. Š. T!, velí herec hrající strýčka. Na scénu vstupuje dobrotou i úsměvem přetékající královna televizních pohádek Štěpánka Haničincová s čertíkem Bertíkem po boku a na kovovém okruží se shůry snáší krasavice z nejžádanějších Dáda Patrasová. Říkám si: Panečku, to je jako v Hollywoodu!

Národem milovaní umělci na pódiu rozehrávají své životní příběhy a opětovně zažívají složitosti svých osudů. Setkávají se s dávnými kolegy, kolegyněmi, s milenci, milenkami, s manželi, manželkami, s nadřízenými. Je to jakési kritické retro. Pódiem se mihnou i: textař Štaidl, paní Jedličková, slečna Hrušková, herec Přeučil, hudebník Felix, dramaturgové, kameramani, sbormistři, režiséři. Tok událostí se marně snaží ovlivnit ústřední řídící pracovnice. Aktéři přicházejí, odcházejí, posouvají se v čase a proměňují se. Mění se dějiště i dění, jen kulisy a pódium setrvávají, zůstávají konstantními.

Hlavou mně letí vzpomínka na setkání se strýčkem Jedličkou v Luhačovicích. Hádal se s panem lékárníkem na tenisovém kurtu. Míček jsem řezal zprava, tak nemohl padnout do leva. Byl jasně dobrý. Líznul lajnu. Obrátil se na mě: Viděl si to, ne! Vykulil jsem oči. Pane lékárníku, on to viděl. Tak prosím. Zítra

budeme gam opakovat! Strýček se zašklebil, podal mně ruku: Tak zítra! Zítra však pršelo a strýček Jedlička z Luhačovic vymizel.

Inscenace propírá soukromí hvězd. Není to pohled zrovna veselý. Samé štrapáce, přesmyčky, bolesti. Hvězdami těžce zavíří poryvy sametu. Stárnou. V měnícím se společenském systému vyvstává i pro ně tíživý problém obživy a uplatnění. Hvězdy se lámou, lesk jejich slávy pohasíná.

Dominantou jevištního dění se stávají vstupy „bílých“ dětí. Neukáznění nezbedové, odchovaní blikajícími obrazovkami televizorů vpadají do dějů s razancí a drzostí svého mládí. Dupou, pokřikují, řvou, nedrží krok, ale ani huby. Jsou suverénní i zlí. Jde z nich až hrůza, když zavalí pódium zběsile cinkajícími svazky klíčů a nepříčetným řevem: Už jsme tady! Už jsme tady!!

Strýček Jedlička umírá na tenisovém kurtu s raketou v ruce. Štěpánka se upijí a zemře ve svém bytě u radiátoru ústředního topení. Jediná Dáda stále ještě balancuje ve vysokých kruzích.

V programu čtu pozoruhodnou větu: Nejhorší je být mladý za socialismu a starý za kapitalismu.

Inscenace P.Š.T.! aneb Pohádkáři končí. Věru, nečekal jsem tak nadčasově silné podobenství.

Tleskám aktérům, autorce Simoně Petrů i režisérce Anně Petrželkové a zachumlaný do svetrů, s kapucí kabátu nataženou přes hlavu chvátám Zelným rynkem po stopách sametu v Brně.

...

17.01.2014 - Pátek

Jsou odhodláni jít v příštím projektu až na dřeň. Riskují, jak nikdy. Smějící se bestie! Zkoušejí, co vydrží. Sto roků kobry byla proti tomu procházka růžovým sadem. Perverze v Čechách pohádka pro děti. Totiž: V Oxfordu na univerzitě právě zjistili, že tvořivé vlastnosti nezbytné k šíření zábavy jsou překvapivě podobné charakteristikám lidí s psychózami, jak schizofrenií tak s maniodepresivní psychózou. Dnes si ještě prozpěvují Moc arta. Ale co za čtyři roky? Zjistí, že Ježíš se nikdy nesmál a ... Octnou se buď v síni slávy. Nebo na psychiatrii. Uvidíme, která bestie se bude smát naposled!

lucien.

16.01.2014 - Čtvrtek

Berou to přemítání o věčnosti, smyslu, genialitě, Bohu a slávě vážně. V širších souvislostech. Šestá zkouška Amadea... a Morávek ještě nearanžuje (??!!) Pořád vede řeči, pořád čtou, pořád jim něco pouští. Dneska jim chtěl pustit osm dokumentů a pět celovečerních filmů. Zjistilo se ale, že zkouška trvá jenom čtyři hodiny. Nevadí, pustí si to všechno příště. Dnes teda Hoteliéra s Landovským. Sveřepým starcem, který umírá. Možná. Mezi všemi živými je obdařen těmi nejtrefnějšími živoucími  lidskými formulacemi. Pak Hypnotizér Salieri uštkl Mozarta a byl konec.

lucien.

15.01.2014 - Středa

Oslzlý chodil s Havlem. Řekl to dneska přímo na místě činu. Před plnou uličkou, které se ode dneška smí říkat (i nahlas) Václava Havla. Už je to tam i červené na bílém. Přišroubované. Čtyřmi zručnými intelektuály: Morávkem, Doležalem, Oslzlým a Vidlákem. Na obou stranách. Škoda. Mohla vést přes Kapucínské zahrady do Denisových sadů a dál... na věčnost?! No ale nevadí. Ještě je ve hře ten bulvár na jižním předměstí. A kdyby i ten selhal, v herecké šatně vše jistí Lednička Václava Havla. Chladilo se v ní pivo, když bylo třeba zahnat žízeň po tom, co Havla Oslzlý honil tou uličkou. S policajty v zádech. Za obou režimů. Zkrátka inaugurace uličky byla humorná a taky povznášející. Zvony katedrály se rozezněly, zazpíval sbor andělský, dokonáno jest! 

lucien.

P.S. Nebo ne?

 

14.01.2014 - Úterý

Zkouška prý byla krásná. Mirek Donutil dokonce prohlásil, že na Provázku se dá zažít něco, co v jiných divadlech nelze zažít. V hospodě se včera celý den vrtalo a rozváděly se všude dráty a dnes se nakupovali lampičky a dá-li Bůh, zítra tam všecko bude svítit - panu Havlovi na počest. Morávek chtěl předevčírem, aby ty lampičky byly želvičky nebo žížaly. Všcihni jsou teď zvědaví, co to nakonec bude. Odpoledne se sešel mozkový trust a tvořili se plány na 5 let dopředu. Vzduchem létala jména jako Tom Stoppard, dalajláma, Kateřina Tučková, Milan Kundera či Miloš Forman. Upřímně řečeno ale: co bude za pět let, v tuto chvíli nikdo neví. Ale můžeme si pak alespoň říci: měli jsme nádherný plán.

13.01.2014 - Pondělí

Miloš Štědroň ví všechno. Skoro. Vrtá mu hlavou jediné. Kdo nakukal Puškinovi, že Salieri otrávil Mozarta. (Nebo to bylo obráceně? Salieri byl otrávený Mozartem? Taková konkurence by přece musela otrávit každého!) Jestli to prosím vás víte, řekněte mu to. Bude rád. My zas jsme rádi, že už víme, kde v Mozartovi začíná romantismus (přesně!), že Mysliveček přepustil Wolfgangovi operu a polosadistický otec Leopold se mu za to zle odvděčil, že Češi si milovaného Amadea důvěrně přeložili jako Bohumil, že konference o Mozartově pohřbu prokázala, že šlo o řádný smuteční akt bez psíků, že Tyl napsal pozoruhodnou novelu Don Juan a že Vocilka prohlásil: „Jo, když se někdo dá na romantiku, musí holt se smrtí počítat!“ Mluvil Štědroň v mnohých světových jazycích,cítili se významně.  

lucien.

P.S. Večer nad provázkovskými poloninami vyšla hvězda. Že Mančalová je v Baladě už zas. Po mateřské. 

12.01.2014 - Neděle

 

Tohle si určitě pusťte:


http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10393810212-ptacata/211563264000004-cikansky-duch-vaclava-havla/ <http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10393810212-ptacata/211563264000004-cikansky-duch-vaclava-havla/>

 

 

12.01.2014 - Neděle
soom.jpg

Přišlo nám mailem: "Vážený pane Morávku, ulička je krásná! Byla jsem tam. Děkuji, že jste ji vybojovali. Olga Sommerová" Taky děkujeme. Všem!

11.01.2014 - Sobota

Dnes ráno- v 8.15 hod- dorazil konečně Petr Hromádka a nesl hudbu do Amadea. S odhadem tak asi 48 hodinovým zpožděním.Pustili si to s Morávkem na zkušebně a ticho zšistajasna bolelo. a Hrom se strašně bál  a Wolfgang Amadeus byl spokojený a Morávek se usmál.

Až to uslyšíte, budete koukat.

Hrom stvořil krásu. Už zase.

10.01.2014 - Pátek

Vážení! Pokud vám to uniklo, tuhle sobotu, už zítra, začíná ve 20.25 na ČTart provázkovský večer. Na programu je Koncert V... Následuje premiéra dokumentu o Scherhauferovi. To stihnete i po P.Š.T.! Navíc to budou opakovat ještě ve středu po půlnoci.

lucien.

09.01.2014 - Čtvrtek

Takže: Šest inscenací Husy na provázku se v minulém roce líbilo nejvíc. Píšou to v Divadelních novinách. A těm se dá věřit. Snad. Zalíbilo se teda vlastně skoro všechno i něco navíc z roku předešlého. V pražském Národním mají jen o jednu  líbivou inscenaci navíc. Ale mají víc bodů, protože pro ně hlasovalo víc lidí národu divadelního. 12 a půl. Provázek zaujal výlučněji. 5 a čtvrt. Pěkné šesté místo (Mimochodem, oblíbené provázkovské číslo, 6.6. se narodila Němečková, Hloužková a Hauser taky tak nějak). S jakými kusy Provázek zabodoval? Ze života hmyzu volili Hábová, Zábranský a Závodský, Betlém Linhart, Kominické lodě Soukupová, Dášeňku Tichý, Den extáze Tuček, Višňový sad Magdová. Tučková v Postvánočním ohlédnutí napsala o Betlému: "Byla to krása!"

lucien.

08.01.2014 - Středa

Morávek si napsal na titulní stránku libreta  opery  MocArt : Řekl bych, že je to humor.

Pak si ještě opsal, co Salieri zapsal na titulní stránku svého Requiem:

ODE MĚ A PRO MĚ ( VLNY MĚ HÁŽOU SEM A TAM- JE VÍTR )

Podpis: SALIERI- NEJNICOTNĚJŠÍ ZE VŠECH LIDÍ

07.01.2014 - Úterý

Dnes porady. Dramaturgové čtou romány, píší celoroční hodnocení pro magistrát a pro ministerstva a dopisy Dalajlámovi. Též o evropských grantech se zhusta přemyšluje. Do toho se chystá další důležitá věc: změna baru. Bude v něm brzy Peklo i Ráj. Morávek ráno mluvil o prostotě a jednoduchosti: dřív se prý hrál Betlém ve dvanácti lidech s jedním technikem. To bylo ještě v New Yorku. A dnes? Dnes je to mnohozvíře o velikosti venkovského cirkusu. Už chybí jen dva sloni a létající labutě. Do toho na Zemi pomalu končí Malá doba ledová. Prý.

06.01.2014 - Pondělí

Na tři krále na Provázku kraloval Miloš Štědroň. Poprvé  nám všem přehrál, co komponoval celý loňský podzim a ještě i na Vánoce. Nová Štědroňova opera Salieri a Salieri- 2.díl projektu DHNP Géniové a podvodnící je zábavná a mrazí z ní.  Skvostná kombinace! A to ještě po dnešku slíbil Miloš připsat velkolepé finále. Motivy Mozartova a Salieriho Requiem se spojí do závratného Te Deum.

Jinak moc hezká zkouška. Všichni se  rádi viděli a Miloš Štědroň přišel s dopisem od Salieriho, co ho už dvě stě let nikdo nečet- teď ho Miloš objevil v archivu.

Mimochodem- věděli jste, že v Brně je uložena část originálů Salieriho korespondence? My teda až do dneška ne.

1-100 | 101-200 | 201-300 | 301-400 | 401-500 | 501-600 | 601-700 | 701-800 | Vše