Dům otevřený rozmanitosti

Divadlo Husa na provázku se rádo připojuje k festivalu Meeting Brno a ve středu 24. května 2017 v 16,00 otevírá svůj DŮM OTEVŘENÝ ROZMANITOSTI. Co všechno uvidíte a uslyšíte?

V 16,00 startuje Kabinet brněnské kavárny na téma NOVÝ ŽIVOT ARNOLDOVY VILY

Krásná secesní vila manželů Arnoldových byla postavena v roce 1862. Přestože se nedochovalo její původní interiérové vybavení, je z architektonického a kunsthistorického hlediska hodnotnou stavbou. V roce 2010 byla vyhlášena kulturní památkou a v roce 2012 zapsána na seznam nejohroženějších nemovitých památek ČR. Po zrušení mateřské školy, která v ní sídlila naposledy, dnes vila tiše chátrá. Její budoucnosti, například zřízení instituce, která by tematizovala etnickou a náboženskou rozmanitost Brna a potažmo celé Moravy, se věnuje tato diskuse.  

Diskutují: Martin Maleček – starosta MČ Brno-sever, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje; Ondřej Jakubec – vedoucí Semináře dějin umění Masarykovy univerzity; Iveta Černá – ředitelka vily Tugendhat a Petra Svobodová – ředitelka vily Löw-Beer. Moderuje Jaroslav Ostrčilík, Meeting Brno

 

V 17,00 začíná Kabinet Havel na téma MY A ONI

Diskusní fórum se zabývá problematikou, proč je společnost v mnoha státech světa v důležitých otázkách rozdělena na dva takřka stejně velké, nesmiřitelné tábory? Jde o rys dnešní politiky? Jaká má taková patová situace demokratická východiska? A lze zanedbat názor poloviny občanů? Společně se zamyslíme nad tím, jak je možné polarizačním tendencím ve společnosti předcházet. 

Diskutují: Michael Kocáb – hudebník a bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny (CZ) a Magda Vašáryová – herečka a bývalá velvyslankyně v Rakousku a Polsku (SR). Moderuje kněz a dokumentarista Jan Hanák (CZ).

 

V 18,00 v Uličce Václava Havla uvidíte happening na téma KDYŽ JDE O ČEST, JDE O HODNĚ
Na stěny Havlovy uličky čas od času někdo křídou napíše věty, co je dobré říkat si, většinou citáty z Havlova díla, ale už tam někdo napsal i dvanáctistránkovou báseň o rybolovu na Svitavsku – někdy píše deset lidí, někdy Morávek, někdy celý Provázek. Katedrála v dáli tyčí se monumentálně, zvony bijí, turisté korzují. Nejde přitom o to účinkovat. Jde o to napsat na stěnu něco, aby to mělo cenu. Než pak křída vybledne, než přijde déšť, než si někdo dá přes noc práci a smaže všechno šůrkýblem.
 
Ve 20,00 pak celý ten dlouhý den ukončí Kabinet Baťa: WIR SCHAFFEN DAS! SCHAFFEN WIR DAS?

Diskusní fórum s předními středoevropskými ekonomy se zabývá žhavými otázkami těchto let – jaké přístupy k práci a podnikání je dnes třeba opustit a na co z minulosti se naopak dá kreativně navázat? Za jakých podmínek ohrožuje rozmanitost blahobyt a kdy se naopak stává s předpokladem bohatství? Vede dlouhodobě k rozvoji a prosperitě úzké sledování vlastního zájmu nebo se vyplácí otevřenost a sdílení?     

Diskutují: Bernhard Scholz - prezident podnikatelské asociace Compagnia delle Opere sdružující přes 36 000 firem a neziskových organizací z 19 zemí pěti kontinentů (DE); Milan Zelený – nejcitovanější český ekonom, emeritní profesor Fordham University v New Yorku, zakladatel ZET Foundation (CZ). Moderuje Olga Girstlová, prezidentka České asociace podnikatelek a manažerek (CZ). Pořad se koná v rámci Česko-německého kulturního jara s podporou Česko-německého Fondu budoucnosti a je tlumočen do češtiny i němčiny.

Na všechny akce je vstup volný a těšíme se na vás!!!