Provázek hledá hranice zhůvěřilosti

První inscenací Divadla Husa na provázku pod novým uměleckým vedením budou Pravidla bincárny v režii umělecké šéfky divadla Anny Davidové. Inscenace podle nekorektních textů kultovního blogu brněnských KKRD Boys slibuje hledat hranice osobní svobody a limity hyperkorektnosti.

Je to první vlaštovka a zároveň první stvrzení závazku ´nepravidelné dramaturgie´, jak ji chceme po příchodu na Provázek dále rozvíjet. Protože je to internetový blog, co je tu zdivadelňováno. Jedná se také o látku velice brněnskou, tj. vycházíme z autentického ducha místa, v němž a z něhož tvoříme, aniž bychom ovšem rezignovali na témata, která Brno zdaleka přesahují.“ říká o inscenaci režisérka.

KKRD Boys začali psát blog původně jako záznam historek pro své kamarády, dnes mají na svém profilu přes padesát tisíc sledovatelů. V roce 2017 získali prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku, Národní knihovna ČR blog zařadila mezi výběrové webové zdroje určené k pravidelné a dlouhodobé archivaci. KKRD Boys vydali tři knihy - Fest brblanina, Pravidla bincárny a Machlbery bro a právě texty v nich obsažené jsou základem textu inscenačního.

Zlákal nás nejen nekorektní humor, ale především jazyková vybroušenost téhle podivné partičky a jejich literatury. Text, se kterým pracujeme, jsme sestavily ze tří KKRD knih - kompilátů internetového blogu a facebookových statusů. Rámcujeme to celé nenásilným příběhem, ale ve výsledku půjde hlavně o hodně divokou jízdu/scénický koncert, který má otestovat nejen výdrž a hranice zhůvěřilosti diváků, ale i možnosti divadla jako takového a prozkoumat, kolik toho inscenace a divák vůbec může unést. Co se ještě smí a kde jsou hranice únosnosti - ale čeho? A čí?“ přibližuje inscenaci Anna Davidová.

Že nepůjde o inscenaci stravitelnou pro všechny, napovídá i upozornění, které divadlo zveřejnilo pod anotací k představení a které nedoporučuje návštěvu Slušným lidem, slabším povahám a mladistvým do 15 let. KKRD Boys se totiž ve svých textech při popisu brněnského života nevyhýbají žádným, ani těm nejtemnějším zákoutím a jejich slangový slovník nevynechává ani ty nejdrsnější výrazy.

Kromě scén z domácího partnerského života navštívíme i hospodu v pozdních hodinách, disko a noční klub. To vše s průvodci a představiteli všech rolí Terezou Volánkovou, Janem Kolaříkem a Dominikem Telekym.

Hudební doprovod zajistí brněnské jazzové trio pod vedením Pavla Zlámala ve složení Martin Konvička /klavír/, Juraj Valenčík /kontrabas/ a Kristian Kuruc /bicí/.

PRAVIDLA BINCÁRNY

Režie: Anna Davidová

Dramaturgie: Eva Petláková

Výprava: Petra Vlachynská

Hudba: Pavel Zlámal a Brünnwerk

Hrají: Tereza Volánková, Dominik Teleky a Jan Kolařík

 

Premiéra 12. 5. 2019 na Sklepní scéně Divadla Husa na provázku