Sezona 2018 / 2019

Vedení divadla

51. sezona Divadlo Husa na provázku bude přelomová.

Do 31. prosince 2018 zůstává uměleckým šéfem Miroslav Oščatka. Od 1. ledna 2019 nastoupí do čela divadla nové umělecké vedení – jako umělecká šéfka přijde Anna Davidová (dříve Petrželková), dramaturgem se stane Martin Sládeček.

Těsně před koncem sezony nastoupila jako dramaturgyně Eva Petláková. Eva Petláková je produkční a dramaturg. Spolupracovala či spolupracuje s HaDivadlem a souborem Staří, Nakladatelstvím Petrov a Jakost. Podílela se na festivalech Poezie bez hranic, Setkání básníků na Bítově, Letní filmová škola. S Martinem Pluháčkem přinesla k českému publiku Slam poetry, se společností Aeropolis přímé přenosy z Metropolitní opery do českých kin. V současnosti na volné noze, nejvíce spolupracuje s Univerzitním kinem Scala. Pro divadlo Husa na provázku pracuje poprvé.

 

Změny v uměleckém souboru

Došlo také ke změnám v hereckém souboru. S koncem sezony ukončili své angažmá herci Pavlína Vaňková a Jaroslav Tomáš. Do Městských divadel pražských odchází také Martin Donutil, který však nadále zůstává s Divadlem Husa na provázku v úzkém kontaktu a bude v našem divadle dohrávat řadu rolí.

 

Festivaly

V posledních týdnech jsme byli pozváni na řadu festivalů. Po skončení vlastního festivalu Provázek na hrad!, který již tradičně pořádáme na hradě Špilberk, jsme byli pozváni na mezinárodní divadelní festival Divadlo evropských regionů do Hradce Králové, kde jsme odehráli představení inscenace Dynastie (Lehman Brothers). V létě jsme Letní filmové škole v Uherském Hradišti zahráli nečekaný improvizační večer Zkušebna.

V neděli 2. září se v Praze na Slovanském ostrově uskutečnil den věnovaný poctě Miloše Formana s názvem Ať žije Forman! Bylo nám velkou ctí, že jsme byli osloveni rodinou Miloše Formana, abychom se této oslavy zúčastnili jako čestní hosté – a abychom zde zároveň vystoupili. Kapela Meteor z Prahy v paláci Žofín zahrála sérii písní v rámci hlavního večera.

Velkým uznáním naší práce je také pozvání na mezinárodní divadelní festival Divadlo v Plzni. V pátek 14. září zde ve Velkém divadle (Divadlo J. K. Tyla) uvedeme představení Dynastie (Lehman Brothers) v režii Michala Dočekala.

Hned následující den, v sobotu 15. září, jsme zváni na festival Husa na dálnici v Ostopovicích, kde zahrajeme další vydání improvizačního cyklu Zkušebna.

 

Nominace a ocenění

Těší nás úspěch inscenace Dynastie (Lehman Brothers), která si vysloužila několik nominací na prestižní ceny. Za všechny jmenujme alespoň nominaci na Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2017 či nominaci skladatele Ivana Achera, který byl nominován na prestižní Cenu divadelních kritiků za nejlepší hudbu roku. V celkovém pořadí při vyhlašování cen na Inscenci roku se inscenace Dynastie (Lehman Brothers) v režii Michala Dočekala umístila na vynikajícím 4.—6. místě.

Značné pozornosti a uznání se dostalo také herečce Tereze Marečkové, jež byla nominována hned za několik rolí v Divadle Husa na provázku, včetně nominace na Talent roku.

Zvláštností letošního roku je Cena za nejlepší ženský herecký výkon roku pro členku našeho souboru Ivanu Hloužkovou, kterou získala za svou pohostinskou roli v inscenaci Strach jíst duši v Divadle Reduta.

Velkou pozornost a uznání sklidila také Simona Zmrzlá za svůj výkon v celovečerním filmu Ondřeje Havelky Hastrman, kde hrála hlavní roli.

 

 

Do konce roku 2018 nás čekají 2 premiéry:

 

Franz Kafka

AMERIKA

Dramatizace stejnojmenného románu jednoho z nejvýznamnějších prozaiků světové literatury 20. století. Stejně jako Proces či Zámek, také tento román se zachoval v podobě nedokončeného rukopisu, přičemž Kafka sám román pojmenoval názvem Nezvěstný. Tento název nepochybně vyjadřuje podstatný smysl díla - příběh člověka, který se ztratil ve světě. Napínavé dílo je obrazem moderního světa viděného očima šestnáctiletého chlapce. Chlapce, který se ocitl za oceánem jako přistěhovalec. Přistěhovalec, který se upřímně snaží chovat správně, který však v tomto neznámém a prapodivném světě rozumí jen máločemu.

Podivuhodná cesta Karla Rossmanna je originálním příběhem o vykořeněnosti a touze rozumět - ostatním lidem a okolnímu světu. Přes veškerou šerednost stínů celým dílem prosvítá humor. V hlavní roli Martin Donutil.

Autory dramatizace jsou Iva Klestilová a Michal Dočekal a Divadlo Husa na provázku ji uvede v české premiéře. Světovou premiéru měla v maďarském divadle v Cluji v roce 2015.

Překlad: Josef Čermák

Dramatizace: Iva Klestilová, Michal Dočekal

Režie: Michal Dočekal

Dramaturgie: Iva Klestilová, Eva Petláková, Miroslav Oščatka

Scéna: Dragan Stojčevski

Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková

Hudba: Ivan Acher

Premiéra: 21. 9. 2018

 

Fjodor Michailovič Dostojevskij

HRÁČ

„To já prosím chci raději po rusku řádit a obohacovat se z rulety. Nechci být jako Hoppe&comp až za pět pokolení. Potřebuji peníze pro sebe a nepokládám sám sebe za něco jako nutný doplněk kapitálu.“

F. M. Dostojevskij si v novele, ve které zužitkoval své zkušenosti hazardního hráče, vyřizuje účty se západním myšlením. Hazard, dluh, peníze – to jsou prvky, které hlavní hrdina Alexej nenávidí a zároveň je jimi fascinován. Autorská inscenace režiséra Michala Háby je zběsilou jízdou člověka, který ví, co všechno nechce, ale neví, co přesně chce - a hráčský hazard je to jediné, co je po ruce. Příběh o lásce v dobách pozdního kapitalismu, který už je pozdní dvě stě let. Ruská extatičnost, evropská provokace.

Autor: F. M. Dostojevskij

Překlad: Ruda Havránková

Scénář a režie: Michal Hába

Dramaturgie: Eva Petláková

Scéna: Dragan Stojčevski

Kostýmy: Adriana Černá

Hudba: Jindřich Čížek

Premiéra: 23. 11. 2018

 

Inscenace s názvem Mariina volba spadá již do období, ve kterém bude uměleckou šéfkou Anna Davidová, avšak umělecky bude logicky spadat ještě do gesce Miroslava Oščatky.

 

Milan Uhde

MARIINA VOLBA

Autorská dvojice Milan Uhde a Miloš Štědroň patří dlouhá léta ke kmenovým tvůrcům Divadla Husa na provázku. Pod jejich rukama nyní vzniká další výrazně hudební inscenace, která symbolicky završí jednu provázkovskovskou éru. Doyen českého dramatického umění v úderných, ostře řezaných verších líčí notoricky známý příběh rodiny na útěku, přičemž v centru jeho pozornosti stojí postava Marie. Premiéra pašijového příběhu je plánována na začátek jara 2019.

Autor: Milan Uhde

Režie: Juraj Nvota

Dramaturgie: Eva Petláková

Scéna: Tomáš Rusín

Kostýmy: Zuzana Rusínová

Hudba: Miloš Štědroň

Premiéra: 8. 3. 2019

 

Ke každé premiéře bude uspořádána samostatná tisková konference.

 

V období uměleckého šéfování Miroslava Oščatky bude nadále pokračovat série improvizačních hereckých večerů s názvem Zkušebna. Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla letos zahájíme cyklus debat s názvem Café Republika. Ve spolupráci s Filharmonií Brno pořádáme také společnou happeningovou akci nazvanou Vyhlášení republiky aneb Výroční krajanský rej.  

Novou sezonu DHNP odstartuje 10. září představením inscenace Dynastie (Lehman Brothers).

Před představením se v 17,30 hodin uskuteční vernisáž výstavy s názvem 18 262 dnů Husy a křest katalogu k této výstavě.

Jste srdečně zváni!