Vyhlášení republiky aneb Výroční krajanský rej

Společný projekt Divadla Husa na provázku a Filharmonie Brno k připomenutí 100. výročí brněnského vyhlášení republiky z balkonu Besedního domu. Zpráva o vyhlášení republiky dorazila do Brna 28. října 1918, ale teprve na druhý den 29. října se lidé sešli u Besedního domu, kde byla republika vyhlášena veřejně.

Byla to obrovská sláva, lidé se scházeli u Besedního domu i na dnešním náměstí Svobody, pořádaly

se tábory lidu, průvody, Brňané přísahali věrnost republice, ulice se zdobily českými barvami a odstraňovaly se symboly nenáviděné monarchie.

 

Lidové noviny z 30. 10. 1918 informují:

„Jako v Čechách dohodlo se také moravské místodržitelství s Národním výborem československým jako představitelem státní svrchovanosti československé o společném obstarávání veřejné zprávy. Dosavadní správa zůstane co do věcí osobních nezměněna, místodržitelé však, pražský i brněnský, odcházejí na dovolenou, ze které se již nevrátí.“

 „Den, který vzejde národu jen jednou za dlouhá staletí“ (Lidové noviny) se Divadlo Husa na provázku rozhodlo připomenout společně s Filharmonií Brno společným projektem oslavujícím jak samotný akt vyhlášení, tak samotný Besední dům, jako sídlo českého spolkového i společenského života. Místo brněnského kvasu češství i národního uvědomování.

První část budou side-specific divadelní prohlídky Besedního domu, které připomenou jeho založení, spolkovou historii, provedou diváky zákoutími i běžně nepřístupnými.

Večer vyvrcholí druhou částí – divadelní rekonstrukcí aktu vyhlášení z balkonu.

Tvůrci i autoři večera budou Jiří Honzírek (prohlídky) a Pavel Baďura (rekonstrukce).

 

Jiří Honzírek

Je uměleckým šéfem a kmenovým režisérem brněnského Divadla Feste, které založil v roce 2006. Jako režisér hostuje v mnoha divadlech po celé České republice. Ve své tvorbě se často zabývá politickými tématy, současnými i historickými.

 

Pavel Baďura

Je režisér, pedagog a kavárník. Věnuje se především alternativnímu divadlu, prakticky i teoreticky. S Divadlem Husa na provázku nebo CED spolupracuje, více či méně, od roku 2004.