Husa dnes

čtvrtek - 18. října 2018

Milí přátelé,
před necelými sedmi lety zemřel prezident Václav Havel. Po jeho smrti 18.12.2011 zaplavilo náměstí a další pietní místa naší země množství svíček, které lidé spontánně zapalovali na uctění jeho památky. Tehdy vznikl nápad odlít z vosku těchto svíček objekt otevřeného Srdce pro Václava Havla, do kterého může každý vstoupit. Po měsících putování, kdy na čas zakotvilo i v Divadle Husa na provázku, bylo Srdce v roce 2013 natrvalo vystaveno v prosté a důstojné instalaci v kamenném sklepení zámku v Litomyšli. 
Cítíme, že se česká společnost v posledních letech proměnila...

Číst dál...

pondělí - 15. října 2018

Včera večer jsme poděkovali Petru Oslzlému za to všechno, co pro Centrum experimentálního divadla a Husu na provázku a pro nás pro všechny udělal. Sjeli se k nám někdejší kolegové zdaleka i zblízka, mladí, nejmladší i ti starší. Zpívaly se písničky, ukazovaly se fotky i záznamy z představení, ve kterých náš Oska hrál nebo jim dělal dramaturgii. Láry Hauser pro něj složil sonet a Kolajda, který celý večer víc než zábavně moderoval, mu napsal píseň. Bylo to veselé. Bylo to dojemné. Bylo to hezké.

Dnes se v ředitelně brousí parkety a vůbec... připravuje se pro nového obyvatele,...

Číst dál...

pátek - 12. 10. 2018

Právě dnes je Den za rovné příjmy. Ten už čtvrtým rokem upozorňuje na to, že ženy mají v České republice o 22 % menší výplatu než muži. Nezisková organizace Nesehnutí na příjmovou nerovnost upozorňuje v den, kdy ženy přestávají symbolicky vydělávat a po zbytek roku pracují zadarmo. Ten den nastal právě dnes! A my se k tomu upozorňování chceme připojit. Jsme přesvědčeni o tom, že ženy by za stejnou práci měly dostávat zaplaceno naprosto stejně jako muži. Samozřejmě.

Máme jich na Provázku taky dost: Vitku, Almu, Matku - Služku - Pannu v Triptychu, Evu v Turnovém háji, tmavovlasou...

Číst dál...

pondělí - 8. října 2018

Kdybyste se ptali, kdeže máte Husu a s ní i Provázek, prozradíme vám rádi, že v Hradci Králové. Čekáme tam na Václava a pomáháme tak zahajovat divadelní sezonu v Klicperově divadle. Na festivalu velkých malých divadel, která je zároveň přehlídkou "toho nejlepšího, co narodilo na našich studiových, alternativních a progresivních „malých“ scénách", jak praví festivalová anotace, hrajeme hnedle dva kusy: dnes Vitku, zítra Ameriku. 

Do rodného Brna se vrátíme ve čtvrtek, kdy budete mít předposlední možnost vidět "komedii navzdory osudu II.", tedy kabaret o divadle, fenoménu standing...

Číst dál...

čtvrtek - 4. října 2018

Máme práce nad hlavu a máme z ní radost! Od začátku týdne jsme oprášili a po prázdninových pauzách zahráli Krále Ubu i Almu, dnes se na program vrátí Vitka. Michal Hába začal zkoušet Hráče (je to jeden Hráč a napsal to Dostojevskij, ruská extatičnost, evropská provokace included). Intenzivně připravujeme říjnové vydání Café Republika, bude o Česko-Slovensku. V Divadelních novinách dnes vyšel OHROMNÝ rozhovor s Terezkou Marečkovou. Dalibor Buš coby Švejk v nadživotní velikosti hlídá Svoboďák. Posloucháme Bleděmodré město od brněnské kapely Nevermore & Kosmonaut, jehož booklet je plný...

Číst dál...

úterý - 25. září 2018

Dnes v podvečer se v našem Kongresovém sále konalo první setkání v Café Republika. Farářka Sandra Silná, podnikatelka Kateřina Janků a dramatik, básník a spisovatel Milan Uhde s Janem Hanákem debatovali o svobodě a o současnoti, o společnosti, o politice, o slušnosti, o zbabělosti i statečnosti, o víře, naději a lásce. Nebylo to přemýšlení úplně veselé, skončilo ale jednou velkou nadějí: "Nic není ztraceno," upozornil Milan Uhde, který se v průběhu povídání přiznal, že ve svém mládí dlouho snil o kněžské dráze: "světlo existuje, tak je jen třeba se nebát. Světlo existuje!" Věříme tomu...

Číst dál...

pátek - 21. 9. 2018

Chystáme se na večerní premiéru Ameriky. Sál i jeviště jsou už připravené, v šatnách je vše srované, kostýmy visí na štendrech (je jich hodně!), na Alžbětinské scéně se roztápí gril a chladí pivo... Karel Rossman se poprvé vydá na svou cestu do Ameriky. Čeká ho v ní naděje?

"Pro generace bylo slovo AMERIKA přímo synonymem naděje. Naděje po lepším, bezpečnějším, důstojnějším místě k životu," myslí si režisér Michal Dočekal. "V posledních desetiletích máme ameriku na dosah, poznáváme ji zblízka. Očekávání a naděje jsou konfrontovány s realitou. Po cestě ztrácíme iluze,...

Číst dál...

středa - 19. září 2018

Už jen dvakrát se vyspíme a vydáme se společně na cestu do Ameriky, té země zaslíbené...

Amerika je jedním z nedokončených románů Franze Kafky. Autor ho...

Číst dál...

čtvrtek - 13. září 2018

Po Dynastiích už ve Velkém sále není ani stopy, už jej zcela ovládá AMERIKA! Začíná předpremiérové odpočítávání. Dekorace stojí, světla svítí, hudba hraje, herci už mají kostýmy a nervozita stoupá. 

Abychom ji rozptýlili, vyrazili jsme si na výlet: v Plzni na Mezinárodním festivalu Divadlo zítra odpoledne zahrajeme Dynastii. Těšíme se na to. Máme rádi Dynastii. Máme rádi výlety. Máme rádi Plzeň. Máme rádi plzeňské. FANDÍME DIVADLU! 

Zatím ahoj!

úterý - 11. září 2018

Divadlo Husa na provázku prohlašuje svoji 51. sezonu 2018/2019 za zahájenou!

Děkujeme, že vás přišlo tolik.

Výstava, která mluví o těch předešlých sezonách bude až do půlky listopadu k vidění ve foyeru a přilehlých prostorách. Oščatka říkal, že to jsou takové fotky z dovolené. Oslzlý s tím víceméně souhlasil, ovšem dodal, že to byla pěkně perná dovolená naplněná tvrdou prací! Každopádně, od včerejšího večera si 18 262 dnů Husy můžete odnést i domů - katalog je k mání v pokladně.

A my už se hlavně těšíme, co bude vznikat nového. Třeba Amerika, ta už je opravdu na...

Číst dál...

Stránky