25. 1. 2019 - PÁTEK

I Češi v průběhu let vyvinuli vlastní formu japonského umění zenu. Jmenuje se Sama doma a pěstují ho každé všední dopoledne ve studiích České televize... Laskavé ženy pozvolna putují dopolednem a potkávají přitom tu cvičící seniorku, onde zas moudrého lékaře. Zvábeny vůní ze studené trouby, připlují občas tyto velekněžky pohody až k usměvavému kuchaři, hned zas ale spějí dál, aby přivítaly herečku Simonu Zmrzlou, nominovanou za svůj herecký výkon ve filmu Hastrman na Českého lva, a dramaturga...?

Návštěvu v Sama doma zvládne každý. Prý. Stačí přejít most přes televizní potok, posadit se do jednoho z připravených ratanových křesílek, zaposlouchat se do šumění rákosí za vámi a říci:

Ve spolupráci s Mateřskou školkou Dráček nabízíme nově každý měsíc Rodičovskou vycházku, tedy jedno vybrané představení spojené s hravou divadelní dílnou pro děti od 3 do 10 let. Tato představení začínají v 17.00 hod., už od 16.00 hod. se však otvírá dokořán svět divadelní fantazie a na děti se v prostorách Kongresového sálu těší profesionální a zkušené pedagožky i celý zástup masek, maňásků, loutek a jiných divadelních rekvizit.“

Návštěvu v Sama doma zvládne každý. Tedy... kromě dramaturga Martina Sládečka, který dnes nezmínil to jediné, co by mělo v kontextu tohoto pořadu opravdu smysl. Přijde-li na zen, mám se ještě hodně co učit.

Váš M.S.