čtvrtek - 18. října 2018

Milí přátelé,
před necelými sedmi lety zemřel prezident Václav Havel. Po jeho smrti 18.12.2011 zaplavilo náměstí a další pietní místa naší země množství svíček, které lidé spontánně zapalovali na uctění jeho památky. Tehdy vznikl nápad odlít z vosku těchto svíček objekt otevřeného Srdce pro Václava Havla, do kterého může každý vstoupit. Po měsících putování, kdy na čas zakotvilo i v Divadle Husa na provázku, bylo Srdce v roce 2013 natrvalo vystaveno v prosté a důstojné instalaci v kamenném sklepení zámku v Litomyšli. 
Cítíme, že se česká společnost v posledních letech proměnila – zhrubla, vytrácí se z ní slušnost, soucítění, z politiky se stala špinavá věc ovládaná divnými zájmy. Zjednodušeně řečeno ze společnosti se vytrácí srdce pro Václava Havla. Proto se autoři plastiky a autor instalace rozhodli pro její aktualizaci. Nazvali ji „Více Srdce pro Václava Havla“. Chtějí, aby se objekt Srdce donekonečna odrážel v množství drobných zrcátek, abychom se v těch zrcátkách viděli i sami, aby se prostor sklepení stal obráceným krystalem, v jehož středu bude to Srdce a my.
Tato iniciativa je spojena s výzvou. Věnujte nám malé kulaté osobní zrcátko. Dámy jej nosí v kabelkách, pánové je mívají v šuplících psacích stolů, všichni jej máme někde doma. Za stovek Vašich zrcátek autoři sestaví řečený krystal. Pokud se nám jich sejde dostatečný počet, bude to znamenat, že je stále dost lidí, kteří mají srdce pro Václava Havla a pravdě a lásce naroste sebevědomí. Jestli se to stane takto, otevře se v říjnu tohoto roku obnovená instalace Srdce.

Včera večer jsme Romanu Švejdovi a Lukáši Gavlovskému předali zrcátka, která se Huse na provázku vybrala v úplynulých měsících. Nosit nám je ale můžete i nadále. S láskou je předáme!

Pravda a láska má naději...