Martin Zálešák:
Kresby

Malba světa přírody vytvořená pozoruhodnými valéry kresby.
Čtvrtek, 21. Leden 2016Pondělí, 29. Únor 2016
Galerie Provázek

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 21. ledna 2016 v 17,00 ve foyer DHNP za účasti autora, který výstavu zahájí komentovanou prohlídkou.

Malíř Martin Zálešák (nar. 1959) žije a pracuje na okraji Brna. Jeho obrazy jsou přirovnávány jednou skupinou kritiků k realistické barokní malbě holandských mistrů zátiší. Jiní nacházejí zase jistou paralelu k Ernstovým proslulým Radostem života. Zpodobňuje bujnou vegetaci pozemského ráje, kde celek se stává detailem a detail celkem.

Nepřehlédnutelné je, že tvorba Martina Zálešáka se distancuje od současných namnoze módních výtvarných tendencí. Postmodernismus je mu cizí i s jeho ideologií, mýty a citacemi. Započal svou malířskou tvorbu, jako mnoho malířů před ním, opět  znovu od přírody. Jeho dílovychází z venkovské reality, kterou umělec důvěrně zná. Netradičním způsobem ztvárňuje zátiší suchých trav, plodů ovoce i zeleniny. Divákům tak předkládá zcela nevšední, fascinující pohled na přírodu. V jeho pojetí není banální ani bramborová nať či rajčata. Cílem, ale

není jen konkrétní smyslový vjem. Hledá řád přírody, věčný a vyvážený, rytmus bytí, trvalá pravidla umělecké kreativity. Zviditelňuje struktury přírodních organismů a vytváří tak monumentální a nadčasové metafory.                                                                                                                                            
 
Zdeněk Zemánek