Divadlo Archa :
Radikální divadlo včera a dnes

50 let divadla The Bread and Puppet
Sobota, 15. Listopad 2014Pondělí, 5. Leden 2015
Galerie Provázek

Vernisáž proběhne na Noc divadel 2014 v sobotu 15. listopadu v 17,00, uvede ji ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab

Výstava je skormným pandánem k výstavě soch a obrazů Petera Schumanna, která probíhala pod názvem The Shatterer (Ničitel) od listopadu 2013 do března 2014 v Queens Museum v New Yorku.

Výstava je věnována především výtvarné tvorbě Petera Schumanna, přináší však také fotografickou, filmovou a tiskovou dokumentaci padesátileté historie The Bread and Puppet Tehatre. Porvé zde jsou vystaveny reliéfy z papírmašé a velká plátna, které Peter Schumann vytvořil pro Divadlo Archa. To před lety pozvalo tohoto velkého tvůrce světového divadla, aby spolu s českými umělci dvě inscenace Den je ráno, poledne a večer (1994) a Sedli si za stůl a jedli (1996). Z prvního představení jsou vystaveny malby na nemocničních prostěradlech, které nazýval Rubáše. Schumann thedyd velmi obrazným a emocionálním způsobem reagoval na společenské změny u nás a geografickou blízkost válečného běsnění na Balkáně. O dva roky později vytvořil malé reliéfy a obrazy inspirované pohádkami bratří Grimmů. Představení Sedli si za stůl a jedli bylo intimní výpovědí o archetypech vztahů mezi mužem a ženou.

Vedle toho výstava zahrnuje sérii filmů a fotografií dokumentujících velká představení pod otevřeným nebem, která se každoročně odehrávají na farmě The Bread and Puppet v americkém Vermontu.

Výstavu 50 let divadla The Bread and Puppet připravili

koncepce a text: Ondřej Hrab

dramaturgická spolupráce: Jana Svobodová

instalace: Šárka Ziková

grafika: Mikuláš Macháček

fotografie: David Kumermann, Jakub Hrab, Ondřej Hrab a archiv O.H.

technická spolupráce: Tomáš Bařinka, Lukáš Osuch, Josef Krejčí

 

Toto je mé proroctví: Noví prosťáčci vyrostou po celém světě. Budou to loutkáři s více slzami než loutkami a s více loutkami než slzami, budou to lidoví zpěváci, kteří třeba vůbec  nebudou používat svých hlasů nebo kytar, ale budou jenom tleskat dlaněmi, budou to mlaíři, kteří se nebudou starat o to, jak se vyjímají jejich obrazy na stěnách a budou to divadelní režiséři, kteří se přestanou starat o Broadway, off-Broadway a off-off-Broadway a naučí hrát krávy ocasem baseball. Zanedbáváme fakt, že život je stvořen z touhy, a že náš vůž jede po nesprávné cestě, že jednoduše musíme vypřáhnout a vydat se na cestu pěšky.

Peter Schumann (1968)

 

Foto: Divadlo Archa - David Kummerman