Café Republika

V sezóně 2018/19 Divadlo Husa na provázku pokračuje ve své snaze podílet se cíleně na věcech veřejných a ve svém dlouhodobém úsilí být společensky aktivní silou.

Po loňském cyklu Husa klub jsme znovu navázali na spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Společnými silami letos uspořádáme sérii brněnsko-pražských debat pod názvem Café Republika.

Prozkoumáme témata jako jsou státnost, republika, fenomén „československosti“ ve všech možných formách a výkladech. To vše nejen kvůli letošnímu výročí vzniku československé republiky, ale hlavně kvůli vazbám na současnost – ta především nás zajímá a také způsob, jakým se v ní odráží uplynulých 100 let.

Hosty našich debat budou pozoruhodné osobnosti českého a slovenského kulturního, politického, duchovního, podnikatelského, ale i vědeckého světa. Naším cílem je moderovanou debatou prohledat předem stanovená témata z nejrůznějších úhlů a pohledů.

Moderátory pravidelných debat budou Renata Kalenská, Jan Hanák a Karel Škrabal.

Rytmus veřejných diskuzí jsme stanovili tak, že debaty budou probíhat v Divadle Husa na provázku a v Knihovně Václava Havla pravidelně 1 x měsíčně. 

 

V září a říjnu 2018 nás čekají následující dvě debaty:

25. 9. 2018 (Brno)

CAFÉ REPUBLIKA / SVOBODA

Na téma svobody debatují:  Milan Uhde, Sandra Silná, Kateřina Janků

Moderuje Jan Hanák

 

30. 10. 2018 (Brno)

CAFÉ REPUBLIKA / CO ZBYLO Z ČESKOSLOVENSKA

Na téma Co zbylo z Československa? budou debat hosté, kteří budou zveřejněni na našich webových stránkách a na Facebooku.

Moderuje Karel Škrabal

 

Do konce roku 2018 proběhnou další debaty v následujících termínech:

6. listopadu - Praha

27. listopadu - Brno

18. prosince - Praha

 

Moderátoři:

Renata Kalenská

česká novinářka. Pracovala v redakci deníku Lidové noviny, pro které pravidelně připravovala profilové rozhovory s významným osobnostmi. Pracovala v časopisu Týden. V letech 2013 - 2016 moderovala na Českém rozhlase Plus pořad Pro a proti. Od ledna 2017 působí v redakci Zpráv na webu Seznam.cz. Za svou práci získala novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

 

Jan Hanák

kněz a dokumentarista. Studoval teologii, žurnalistiku a sociologii. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem na publicistických pořadech. Aktivně se zapojuje do veřejného dění, ať už jako účastník nebo komentátor.

 

Karel Škrabal

český básník, novinář a komentátor. Pracoval pro Český deník, Lidové noviny, TV Nova, MF Dnes. V současnosti je zástupcem šéfredaktora regionálního zpravodajství České televize.