Uršula s filmem

Milí diváci,

poslední představení "v domě" před koncem sezony bude Uršula - Iná žena podle románů Rudolfa Slobody v režii Jana Antonína Pitínského ve středu 22. června.

Mladičká Uršula v sebeobraně či v afektu zabije svého nevěrného manžela. Po odpykání trestu se vrací na svobodu, svět kolem se tváří jakoby nic, ale ona ví, že v ní se mnohé změnilo. Morálně i materiálně zdecimovaná malá vesnice nemůže bystré a racionální ženě nabídnout rozlet. Uršula se nemůže zbavit tíhy svého zločinu a jako nepokorná kajícnice v sobě nepřestává hledat stopu čehosi čistého, dobrého a nenarušeného, něčeho, co se nazývá Bohem. Novodobá Faidra, která je sama sobě obhájcem i soudcem.

Rudolf Sloboda (1938 - 1995) byl jedním z nejosobitějších slovenských spisovatelů druhé poloviny 20. století. Osamělý bard z Nové vsi byl celá sedmdesátá a osmdesátá léta vystaven ústrkům režimu, přesto napsal šestadvacet knih, z nichž mnohé na Slovensku, kde nebyla cenzura tak důsledná jako v Čechách, vyšly i v oficiálních edicích. Už za svého života byl označován za slovenského Egona Bondyho. Dokázal psát o Hegelovi stejně hluboce a srozumitelně jako o zednické práci, ač intelektuál a filozof, miloval hospodskou lůzu a v mnohém s ní souzněl, ba ji přeřvával. Celým jeho dílem se táhnou myšlenky na sebevraždu, kterou nakonec spáchal 6. října 1995. Právě život a dílo na hraně dělají ze Slobody velikána. Přitom však byl a stále je nedoceněný, a pro české čtenáře téměř neobjevený...

Po středečním představení se o něm dozvíme víc z dokumentárního filmu z roku 1987 SEN - JAMA VO MNE, který promítneme na tajemném místě v divadle.

Srdečně vás zveme!