Leoš aneb Tvá nejvěrnější

Po legendární Baladě pro banditu přichází nová inscenace Milana Uhdeho a Miloše Štědroně, tentokrát na téma Leoš Janáček. Provázkovské sešity poměrně směšných lásek o podivuhodném životě a fascinujícím díle geniálního hudebního skladatele. Tři Janáčkové (jako chlapec, jako mladý muž, jako zralý člověk) a šest žen (Marička, Amálie W., paní Sch., Zdenka, Gabriela H., Kamila St.) na půdorysu jakýchsi sešitů velmi směšných lásek vyjevují svá srdce, toužení a zklamání.

Hra Milana Uhdeho byla napsána přímo pro Divadlo Husa na provázku, vznikla ve spojení s hudebním skladatelem, muzikologem a nadšeným znalcem Janáčkova díla Milošem Štědroněm... Morávek, když si to prvně přečetl, prý se halasně smál. Janáčkovi? Brno, těš se – !

„Milí přátelé, zejména pak milý povzbuzovateli-režisére Vladimíre M., posílám celek čtyř výstupů, jak jsem jej právě dokončil. Začínám mít strach, jestli to není průjem neboli diaré, protože to ze mě vypadává podezřele rychle. („Však Ty to vyprdneš,“ říkával můj zvěčnělý kamarád Zdeněk Pospíšil s typicky antiromantickým akcentem, když po mně chtěl do tří týdnů Baladu pro banditu, a dostal ji. Kéž by se to byť i jen kvantitativně zopakovalo taky u tohoto textu.) Každopádně na mě buďte přísní, chci a budu na tom ještě hodně pracovat, ale teď bych rád zběžně nahodil závěrečný výstup se Smrtí neboli Paní S., ve kterém Mistr vleče Kamilu za velmi špatného počasí na kopec, kde čerstvě instalovali jeho sochu. (Miloši, proboha, ví se, jak se ten kopec jmenoval a kdo tu sochu vysochal? Nikde to nejsem v stavu najít.)... Zemřel pak za pár dní na to na zápal plic v ostravské nemocnici. Srdečně Milan U.“

MILOŠ ŠTĚDROŇ ZÍSKAL ZA HUDBU K INSCENACI LEOŠ ANEB TVÁ NEJVĚRNĚJŠÍ CENU ALFRÉDA RADOKA