Děkujeme za premiérový potlesk!

11. 2. 2023

Děkujeme vám za neuvěřitelný potlesk!

Druhá premiéra sezony Čas srdce je za námi, konečně jsme pro vás mohli zahrát dlouho očekávanou autorskou inscenaci režisérky Anny Klimešové Pozdravuju a líbám vás všecki. Další reprízy nás čekají na začátku března, vstupenky na ně si můžete koupit zde.

Studio 60+

16. 1. 2023

Otevíráme amatérský soubor pro seniory Studio 60+

Do nového roku vstupujeme s novým amatérským souborem seniorů s názvem 60+. Vzdáváme tím hold myšlence, která stála u zrodu Studia Dům, amatérského divadla založeného režisérkou Evou Tálskou v Brně v roce 1991. Studio Dům bylo tehdy koncipováno jako umělecký soubor propojující inscenační tvorbu s alternativní divadelní školou pro dospívající. Nově zřízené Studio 60+ se má naopak od ledna věnovat dlouhodobě opomíjené věkové skupině seniorů.

„Už při příchodu na Provázek v roce 2019 jsme se s mou předchůdkyní Annou Davidovou vyznali z touhy otevřít divadlo různým typům tvůrců a co nejrozmanitějšímu publiku. Hodně jsme spolu tehdy mluvili o místě, kde se budou v tvořivém rozhovoru o naší současnosti setkávat lidé různých generací, životních zkušeností i perspektiv a kde budou moci zaznívat i ty hlasy, které coby většinová společnost opomíjíme, zpravidla k naší vlastní škodě. Izolaci, do níž se vlivem koronavirové pandemie i současné ekonomické situace dostávají české seniorky a senioři, zhoršenou snad ještě občasným pokušením nás mladších mluvit o nich bez nich, proto vnímáme velmi citlivě. Amatérským souborem s názvem Studio 60+, který teď na Zelném trhu otevíráme, se chceme pokusit přitáhnout seniorky a seniory k divadlu, zprostředkovat jim osobní zkušenost s divadelní tvorbou a poskytnout jim zázemí a nástroje, díky nimž budou moci o tématech, která je zajímají, promlouvat vlastním hlasem. S kolegy už se na tenhle vpád nové energie, životní zkušenosti a inspirace těšíme.”

- umělecký šéf divadla Martin Sládeček

Co od Studia 60+ můžeme očekávat? Přečtěte si rozhovor s divadelní lektorkou Marií Klemensovou:


Maruško, jaká cesta vedla k nápadu v podobě vznikajícího studia pro zájemce starší šedesáti let?
Umělecké vedení divadla už delší dobu stálo o to, aby se navázalo na ideu Studia Dům Evy Tálské, které fungovalo jako divadelní škola a svébytný amatérský soubor pro mladé lidi, z nichž později mnohdy vyrostli divadelní profesionálové. Dlouze jsme se bavili o tom, zda soubor otevřít opět dospívajícím nebo někomu úplně jinému. Nakonec jsme se shodli, že bychom naše studio chtěli nabídnout dlouhodobě opomíjené věkové skupině seniorů. Dát i jim možnost k rozvíjení svých zájmů, poskytnout jim prostor a profesionální podmínky. Věnovat jim čas. Ukázat jim, že naše divadlo, tematicky směřující spíše k mladšímu publiku, je současně otevřeno i jiným věkovým generacím. Že na ně nezapomínáme. O péči a laskavosti by měl Čas srdce (jak se naše sezona příhodně jmenuje) být.

Pro koho bys řekla, že je Studio 60+ určeno?
Ráda bych, aby bylo pro všechny, kdo mají chuť se dál vzdělávat, poznat nové lidi i prostředí a divadlo je láká. Do studia jsme sice dělali konkurz, ne ale proto, abychom eliminovali ty, kdo nemají dostatek zkušeností, ale proto, abychom z uchazečů vybrali tým lidí, který bude společně ladit. V podstatě budeme skládat nový soubor.

V anotaci studia se můžeme dočíst, že účastníky čeká vcelku nabitý program. Mohla bys nám některou ze slibovaných aktivit už více přiblížit? Co konkrétně máte v plánu?
Zatím ještě není všechno jasné ani mně. Co ale víme, je, že se budeme scházet jednou týdně a že vždy jednou za měsíc proběhne speciální workshop s nějakým zajímavým hostem. Workshopy budou zaměřené na různé dovednosti od improvizace, přes scénografii až k dokumentárnímu
divadlu. A když se nám zadaří, na konci kalendářního roku by Studio 60+ mohlo poprvé vystoupit před diváky.

Na co se ty osobně ve spojitosti s takto čerstvě vznikajícím projektem nejvíce těšíš?
Celý projekt je pro mě velkou výzvou. Sama se nejvíce těším na setkávání s lidmi s různorodými zkušenostmi a životními příběhy. Je to věková skupina, se kterou jsem se při práci ještě nesetkala. Věřím, že se od nich budu moct mnohé naučit a doufám, že třeba budu schopná předat něco nového i já jim.

PF 2023

1. 1. 2023

Dali má Thálii!

8. 10. 2022

A je to venku! Teda... doma. Dali má Thálii! Náš milovaný kamarád a kolega Dalibor Buš právě převzal Cenu pro činoherce do 33 let. Skvělý herec, bezbřehý improvizátor, citlivý zdravotní klaun, chápající a otevřený učitel, ukázkový táta, co si umí uvařit vlastní pivo... je teď přes svou nedocenitelnost i nositelem Ceny Thálie. A my jsme pyšní. Gratulujeme ti, Dali!

Nastává Čas srdce

19. 8. 2022

Vážení a milí příznivci Provázku,

jak těžké a vyčerpávající poslední měsíce pro mnohé z nás byly! Pozorným očím však zároveň odkryly zdroje tolik potřebné naděje a síly, otevírající se každodenně všude tam, kde vycházíme ze sebe, abychom se spojili s druhými – skrze úsměv, dotek, slovo či konkrétní čin. Obdarovaly nás poznáním, že spolu jsme silní. Že zvládneme cokoliv, pokud si uchováme smysl pro solidaritu, který je živoucím srdcem naší společnosti. Na Provázku věříme, že přichází čas jej posilovat.

V inspirací nabité sezoně 2022/23 se proto společně s vámi chceme pod heslem Čas srdce, odvozeným od jednoho z titulů, právě naší síly dotýkat a vydávat se za bohatstvím zdrojů, z nichž se bere. Rozhlížet se po tom dobrém a povzbuzujícím v nás i kolem nás. 

Čtyři inscenace, které pro vás ve spolupráci s režisérkami Palinou Dabravolskajou, Annou Davidovou, Annou Klimešovou a režisérem Jiřím Havelkou na Zelném trhu vytvoříme, se ponesou v duchu křehkých témat a konkrétních, silných příběhů, až na jednu budou všechny autorské. Pokusíme se jimi oslavit každodenní ženské hrdinství, jež příliš často uniká naší pozornosti, poukázat na moc jazyka, která může být léčivá, prozkoumat pevnost svých kořenů a sílu empatie i bytostně lidskou schopnost humoru, který dokáže smiřovat zdánlivě nesmiřitelné. 

V druhé půli sezony pak znovuobnovíme provoz legendárního provázkovského fenoménu Studia Dům. Studio Dům – Nová generace se bude věnovat lidem s obrovskými životními zkušenostmi a chutí vtisknout jim tvar na divadle, brněnským seniorům a seniorkám.

Po celou sezonu, jíž nás budou provázet výjimečně osobní fotografie mikulovské rodačky Marie Tomanové, nám půjde vlastně o jediné: o probouzení důvěry v naši společnou schopnost proměnit nečas v čas - v Čas srdce. Slyšíte jeho údery? Následujte je spolu s námi!

Martin Sládeček
umělecký šéf DHNP

Konec sezony

1. 7. 2022

Kdyby byla divadelní sezona celovečerák, přišly by teď na řadu titulky, v nichž byste si přečetli jména všech, kdo se na ní pro vás podíleli, aniž by se dali poznat, kdo v skrytu plánovali, počítali, domlouvali, zařizovali, propagovali, inspicovali, vyráběli, šili, stavěli, svítili, zvučili, uklízeli a kdovíco ještě.

Kdyby byl náš web z papíru, napsal bych jim dopis (milostný, to se ví). Protože však sezona není film a tahle stránka snese prý jen několik slov, nezbývá než vyslat do světa alespoň slova díků všem, kdo v téhle podivné dvojsezoně neúnavně a nadšeně vytvářeli zázemí pro neobyčejné zážitky.

Jménem svým i jejich pak děkuji především vám divákům za to, že dáváte naší činnosti smysl, za váš povzbuzující zájem a vaši otevřenost, za inspirující dialog o světě, který spolu nejen sdílíme, ale též tvoříme.

To be continued in 2022-2023!

Martin Sládeček

provázek.open

31. 5. 2022

Provázek.open je po roce zase tu! 
Poslední dva roky byly hodně náročné - zažili jsme tolik odstupu a izolace, jako nikdy dřív. Mnoho z našich přátel a kolegů na volné noze přišlo o výdělek a možnost dělat to, co je živí a těší: hrát pro diváky. Provázek.open je tedy nejen možností opět intenzivně zažít vzájemnou blízkost, společně a pod širým nebem sdílet radost z koncertů, divadla a dalšího bohatého programu, ale i vyjádřit solidaritu s umělci, kteří tu opět mohou být pro nás. Provázek je otevřeným a komunitním místem, kde jsou všichni vítaní. Chcete se setkat s novými ukrajinskými obyvateli Brna nebo si dát drink s Bídníky? Přijďte v květnu a červnu na provázek.dvůr!
Dvouměsíční přehlídka pod širým nebem nabídne na čtyři desítky domácích i hostujících večerních představení open air i v sále, na patnáct koncertů a akce s komunitním přesahem jako jsou přednášky, diskuse, besedy či vernisáž.

Divadelní svět Brno 2022

17. 5. 2022

Další Divadelní svět Brno je tu!

Divadelní svět Brno je mezinárodní divadelní přehlídka, která mění Brno na jeden týden v roce v prkna, jež znamenají svět. Jeden z největších divadelních festivalů u nás tak pravidelně nabízí tu nejlepší současnou činohru, moderní divadlo pro děti, světová taneční představení, stejně jako workshopy, přednášky, debaty a mnoho dalšího. Letos už po třinácté.

24. - 29. května 2022

DSB se už tradičně uskuteční i u nás v divadle - a na co se můžete těšit? Kompletní program najdete zde.

provázek.open

2. 5. 2022

Provázek.open je po roce zase tu! 
Poslední dva roky byly hodně náročné - zažili jsme tolik odstupu a izolace, jako nikdy dřív. Mnoho z našich přátel a kolegů na volné noze přišlo o výdělek a možnost dělat to, co je živí a těší: hrát pro diváky. Provázek.open je tedy nejen možností opět intenzivně zažít vzájemnou blízkost, společně a pod širým nebem sdílet radost z koncertů, divadla a dalšího bohatého programu, ale i vyjádřit solidaritu s umělci, kteří tu opět mohou být pro nás. Provázek je otevřeným a komunitním místem, kde jsou všichni vítaní. Chcete se setkat s novými ukrajinskými obyvateli Brna nebo si dát drink s Bídníky? Přijďte v květnu a červnu na provázek.dvůr!
Dvouměsíční přehlídka pod širým nebem nabídne na čtyři desítky domácích i hostujících večerních představení open air i v sále, na patnáct koncertů a akce s komunitním přesahem jako jsou přednášky, diskuse, besedy či vernisáž.
 

Tohle rozhodně nebude muzikál!

28. 3. 2022

Hugovi Bídníci v režii Michala Háby!

Duše, které dopadly až na dno možných trampot, nešťastníci ztraceni v nejhlubším předpeklí, kam se za nimi už nikdo neohlíží... Bídníci, nebo bídáci? Chudáci, nebo mizerové? Les misérables! 

Příběh člověka, odsouzeného na galeje za pouhou krádež chleba, je všeobecně známý z muzikálového zpracování. Drzá inscenační freska podle díla francouzského klasika, jemuž „přízrak sociální spravedlnosti nedal pokoje“, v režii Michala Háby a ve spolupráci se sdružením Ara Art rozvíjí nečekaně aktuální společensko-kritický apel díla, jež vypráví o kolektivní ztrátě citlivosti pro životní zkušenost utvářenou sociálními problémy a nejistotou. 

Nevede právě ona k vršení virtuálních i skutečných barikád mezi lidmi a nakonec i k nemilosrdným zákonům, které z nich ještě i po sto šedesáti letech dělají bídníky? Chceme a dovedeme se ještě vůbec setkat s bídou druhých jinak než v romantických hudebních aranžích? A pokud ano: Jakou roli při tomto setkání může hrát revoluční síla odpuštění?