prvzk.podcast

3. 4. 2023

Vyřezávání s Dušanem Hřebíčkem

Další ze série rozhovorů s uměleckým souborem vedly Tereza Volánková a Zdislava Začalová s hercem Dušanem Hřebíčkem. Kdo nebo co ho nejvíce inspiruje v jeho všestranné tvorbě? Proč se rozhodl věnovat především herectví? Má raději role mluvené nebo němé? Na jaký nástroj ještě neumí hrát? A s kým z divadla by založil kapelu?

Anchor
Spotify

Poslouchat můžete také na Google podcasts, Apple podcasts, PocketCasts, RadioPublic a dalších.
Další díl pro vás chystáme na neděli 16. dubna.

To jsme MY, Studio 60+!

27. 3. 2023

Dali jsme se dohromady letos v lednu, vytvořili jsme amatérský soubor a každý týden se teď scházíme, seznamujeme se a učíme se různým divadelním dovednostem. A počínaje touto nedělí startuje naše pravidelné PIRÁTSKÉ VYSÍLÁNÍ na provázkovských sociálních sítích a webu. Uslyšíte o nás každých 14 dní. A máte se na co těšit!

prvzk.podcast

19. 3. 2023

Nový díl našeho provázek.podcastu je na světě!
Malování mandal se Sylvií Krupanskou
Další ze série rozhovorů s uměleckým souborem vedly Tereza Volánková a Zdislava Začalová s herečkou Sylvií Krupanskou. Co ji přitáhlo na Provázek? Jaké byly její dětské herecké vzory? Proč už 10 let nepije alkohol? Kdy je podle ní čas srdce? A s kým z divadla by jela na vodu?
 

Milá Ivanko,

10. 3. 2023

dnes se za tebou jedeme naposledy rozloučit do tvého milovaného Mikulova. A pak - protože právě tak bys to chtěla - se rychle vracíme do tvého druhého domova, na Provázek, abychom stihli večerní představení. Dona Quijota, kterého režíroval tvůj oblíbený Honza Mikulášek a ve kterém jsi byla jako vždy skvělá. Budeme ho hrát jako o život a jen pro tebe. Se vší naší láskou ti chceme věnovat večerní potlesk tak hlasitý, aby se donesl až k tobě. Víme, že ho uslyšíš. Protože jak říkal tvůj kamarád Honza Kolařík, ty jsi neodešla, jsi jen za zavřenými dveřmi ve vedlejším pokoji. A my jsme si jistí, že nás slyšíš a dohlížíš na nás. Máme tě rádi a chybíš nám. Tvoje místo v šatně vyřazujeme jako číslo dresu legendárního hokejisty, zůstane opuštěné. Bude těžké na tebe nemyslet a ty víš, že tím, čím jsme si navzájem byli, zůstáváme dál.

...

6. 3. 2023

Dnes ráno nás opustila blízká z nejbližších, naše nenahraditelná kolegyně a přítelkyně Ivana Hloužková. Čas jako by se zastavil. Jak popadnout dech, najít slova? Naše láska i myšlenky plné vděčnosti za společný čas letí v těchto minutách za Tebou, Ivanko. Kéž Tě dostihnou v pokoji. Hlubokou soustrast celé Tvé rodině a všem, jimž jsi byla – a navzdory všemu zůstáváš - blízko. Tvůj Provázek

Děkujeme za premiérový potlesk!

25. 2. 2023

Děkujeme za ohromující potlesk! Premiéra Času srdce, třetí inscenace stejnojmenné sezony, je za námi. Nechte se stejně jako my včera ohromit dokonalým dvojkoncertem Sylvie Krupanské a Dominika Telekyho, kteří v neuvěřitelně silných hereckých výkonech nahmatávají a sdílejí bolest totožnou s jejich básnickými alter egy. Jedno srdce hoří, druhé plyne po řece. A srdce vaše? Nechá se strhnout proudem Paula nebo shoří společně se srdcem Ingeborg?
Sylvi a Domko, byli jste úžasní!
 
 

Premiéra Času srdce už tento týden!

20. 2. 2023

V pátek 24. února pro vás uvedeme už třetí premiéru sezony Čas srdce.

S inscenací o setkání dvou bytostných básníků Ingeborg Bachmannové a Paula Celana se na provázek.sklep jako režisérka vrací Anna Davidová, která se se svou snivou režijní poetikou a temperamentní obrazivostí zařadila mezi nejvýraznější režijní talenty mladé generace. Coby režisérka na volné noze a v letech 2019 až 2021 pak i umělecká šéfka Provázku zásadně přispěla k současné podobě našeho divadla.

V roli Ingeborg se můžete těšit na Sylvii Krupanskou a jako Paula uvidíte Dominika Telekyho.

Děkujeme za premiérový potlesk!

11. 2. 2023

Děkujeme vám za neuvěřitelný potlesk!

Druhá premiéra sezony Čas srdce je za námi, konečně jsme pro vás mohli zahrát dlouho očekávanou autorskou inscenaci režisérky Anny Klimešové Pozdravuju a líbám vás všecki. Další reprízy nás čekají na začátku března, vstupenky na ně si můžete koupit zde.

Studio 60+

16. 1. 2023

Otevíráme amatérský soubor pro seniory Studio 60+

Do nového roku vstupujeme s novým amatérským souborem seniorů s názvem 60+. Vzdáváme tím hold myšlence, která stála u zrodu Studia Dům, amatérského divadla založeného režisérkou Evou Tálskou v Brně v roce 1991. Studio Dům bylo tehdy koncipováno jako umělecký soubor propojující inscenační tvorbu s alternativní divadelní školou pro dospívající. Nově zřízené Studio 60+ se má naopak od ledna věnovat dlouhodobě opomíjené věkové skupině seniorů.

„Už při příchodu na Provázek v roce 2019 jsme se s mou předchůdkyní Annou Davidovou vyznali z touhy otevřít divadlo různým typům tvůrců a co nejrozmanitějšímu publiku. Hodně jsme spolu tehdy mluvili o místě, kde se budou v tvořivém rozhovoru o naší současnosti setkávat lidé různých generací, životních zkušeností i perspektiv a kde budou moci zaznívat i ty hlasy, které coby většinová společnost opomíjíme, zpravidla k naší vlastní škodě. Izolaci, do níž se vlivem koronavirové pandemie i současné ekonomické situace dostávají české seniorky a senioři, zhoršenou snad ještě občasným pokušením nás mladších mluvit o nich bez nich, proto vnímáme velmi citlivě. Amatérským souborem s názvem Studio 60+, který teď na Zelném trhu otevíráme, se chceme pokusit přitáhnout seniorky a seniory k divadlu, zprostředkovat jim osobní zkušenost s divadelní tvorbou a poskytnout jim zázemí a nástroje, díky nimž budou moci o tématech, která je zajímají, promlouvat vlastním hlasem. S kolegy už se na tenhle vpád nové energie, životní zkušenosti a inspirace těšíme.”

- umělecký šéf divadla Martin Sládeček

Co od Studia 60+ můžeme očekávat? Přečtěte si rozhovor s divadelní lektorkou Marií Klemensovou:


Maruško, jaká cesta vedla k nápadu v podobě vznikajícího studia pro zájemce starší šedesáti let?
Umělecké vedení divadla už delší dobu stálo o to, aby se navázalo na ideu Studia Dům Evy Tálské, které fungovalo jako divadelní škola a svébytný amatérský soubor pro mladé lidi, z nichž později mnohdy vyrostli divadelní profesionálové. Dlouze jsme se bavili o tom, zda soubor otevřít opět dospívajícím nebo někomu úplně jinému. Nakonec jsme se shodli, že bychom naše studio chtěli nabídnout dlouhodobě opomíjené věkové skupině seniorů. Dát i jim možnost k rozvíjení svých zájmů, poskytnout jim prostor a profesionální podmínky. Věnovat jim čas. Ukázat jim, že naše divadlo, tematicky směřující spíše k mladšímu publiku, je současně otevřeno i jiným věkovým generacím. Že na ně nezapomínáme. O péči a laskavosti by měl Čas srdce (jak se naše sezona příhodně jmenuje) být.

Pro koho bys řekla, že je Studio 60+ určeno?
Ráda bych, aby bylo pro všechny, kdo mají chuť se dál vzdělávat, poznat nové lidi i prostředí a divadlo je láká. Do studia jsme sice dělali konkurz, ne ale proto, abychom eliminovali ty, kdo nemají dostatek zkušeností, ale proto, abychom z uchazečů vybrali tým lidí, který bude společně ladit. V podstatě budeme skládat nový soubor.

V anotaci studia se můžeme dočíst, že účastníky čeká vcelku nabitý program. Mohla bys nám některou ze slibovaných aktivit už více přiblížit? Co konkrétně máte v plánu?
Zatím ještě není všechno jasné ani mně. Co ale víme, je, že se budeme scházet jednou týdně a že vždy jednou za měsíc proběhne speciální workshop s nějakým zajímavým hostem. Workshopy budou zaměřené na různé dovednosti od improvizace, přes scénografii až k dokumentárnímu
divadlu. A když se nám zadaří, na konci kalendářního roku by Studio 60+ mohlo poprvé vystoupit před diváky.

Na co se ty osobně ve spojitosti s takto čerstvě vznikajícím projektem nejvíce těšíš?
Celý projekt je pro mě velkou výzvou. Sama se nejvíce těším na setkávání s lidmi s různorodými zkušenostmi a životními příběhy. Je to věková skupina, se kterou jsem se při práci ještě nesetkala. Věřím, že se od nich budu moct mnohé naučit a doufám, že třeba budu schopná předat něco nového i já jim.

PF 2023

1. 1. 2023