Donny McCaslin feat. Jason Lindner, Jonathan Maron & Zach Danziger

JAZZFESTBRNO

Rockově živelná a syrová hudba se sofistikovaností a objevitelským rázem prozrazujícími erudovaného jazzmana. Donny McCaslin se už nálepky „chlápka od Bowieho“ asi nikdy zcela nezbaví, ale nejen návštěvníci brněnského JazzFestu dobře vědí, že je v první řadě hvězdou se svým vlastním repertoárem na pomezí jazzu, rocku a elektronického popu.

Americký saxofonista a skladatel Donny McCaslin čeří jazzové vody již více než tři dekády. Jeho kariéra nabrala nečekaný spád, když jej oslovil David Bowie a i s kapelou ho pozval k nahrávání alba Blackstar – jak se ukázalo, Bowieho posledního hudebního slova. K této životní příležitosti však McCaslin nepřišel jen tak náhodou. Už jako teenager procestoval s několika kapelami Evropu i Asii a v osmnácti letech získal plné stipendium na legendární Berklee College of Music. V roce 1987 se McCaslin připojil ke kapele Garyho Burtona a během čtyř let s ní procestoval celý svět znovu. V roce 1991 se usadil v New Yorku a o tři roky později nahradil v kapele Steps Ahead saxofonovou legendu Michaela Breckera. V roce 1998 vydal své první autorské album Exile and Discovery.

Donny McCaslin od té chvíle nahrál dalších jedenáct autorských alb. V průběhu let začal do své tvorby čím dál častěji zapojovat elektronické efekty. Právě elektroničtější zvuk McCaslinovy kapely učaroval Davidu Bowiemu a jejich následná spolupráce na desce Blackstar McCaslinovu hudební proměnu definitivně dokonala. „Po Davidovi se vlastně změnilo úplně všechno. Jinak nazírám na hudbu, jinak přemýšlím o skládání,“ nezastírá McCaslin. Nahrát poslední a zásadní album s jednou z největších osobností hudební historie může být požehnáním, ale tak trochu i prokletím. Zbavit se nálepky „těch, co hráli na Blackstar s Bowiem“ a stát se zase „jen“ Donnym McCaslinem a jeho kapelou, to je jistě kumšt. Progresivní saxofonista ale dobře ví, že nejlépe funguje neutuchající autorská tvůrčí činnost. V Brně se tak můžeme těšit i na nejnovější repertoár z jeho připravované desky.

premiéra

8. 5. 2023 - provázek.sál

stopáž

90 minut