Reality

Petr Erbes, Boris Jedinák a kol.

hororová show o bydlení v Brně

Brno. Město funkcionalistické architektury. Město bytových skandálů. Město nesčetných ubytoven. Chcete obchodovat s chudobou? Brno je vaše město. Chcete se postavit byznysu s bydlením? Nějaké to občanské hnutí se v Brně vždycky najde. Brno jako prostor k (d)obývání. Housing First? Brno First! 

Do intimity rodinného bytu se zničehonic vlomí jiná realita. Na kolbiště, kde obvykle probíhají souboje o vstávání, dojedenou snídani a vyčištěné zuby, nečekaně vtrhne zápas o osudy městských bytů a jejich nájemníků. Reality se mísí, obavy rostou, duchové plují sdílenými prostory, a jestli na sváteční ubrus rozlil kávu syn, nebo zastupitelka, zůstává záhadou. 

Autorská inscenace Petra Erbese a Borise Jedináka vychází z otázek, na které lidé s různými životními zkušenostmi nacházejí odlišné odpovědi: Jak definujeme důstojnost? A jak pohodlí? Jaký vliv má bydlení na naši identitu a vnímání města, které se stalo naším domovem? Umíme si představit horší bydlení, než je to naše, i bydlení svých snů. Ale troufáme si říct, jak by měli bydlet druzí? Jak vypadá příkladný byt pro čtyřčlennou rodinu? A z pozice jaké reality o bydlení těch druhých vlastně rozhodujeme? Bydlení jistě není žádná selanka. Ale musí to být zrovna horor?

Režijně-dramaturgická dvojice Petr Erbes (1991) a Boris Jedinák (1995) patří ke skupině mladých talentovaných tvůrců a absolventů katedry alternativního a loutkového divadla DAMU sdružených v uměleckém uskupení 8lidí. Ve svých autorských inscenacích, často vycházejících z reálných příběhů či událostí, kladou důraz na otevřenou až hraniční inscenační formu, aktivní zapojení diváků a především témata rezonující se současnou společenskou situací. Reality jsou po Setkání spiklenců druhou autorskou inscenací, kterou na Provázku vytvoří. 

inscenační tým

premiéra

8. 3. 2024 - provázek.sál

stopáž

premiéra - připravuje se