VeganFest

Desátý ročník festivalu

Více info na webu Veganfestu.

14:00 – 15:00, provázek.sál
Veganem levně. Jak vařit levné, chutné a hlavně výživné recepty
Zajímá vás, jak vařit vegansky levně, chutně, ale také s nutriční plnohodností? Pokud je vaše odpověd ano, tak vás rádi uvidíme na této přednášce od Lenky Špaček, autorky knihy Zdravě jíst, a výživovou poradkyní. Přednáška bude interaktivní a i zde se dostane prostor pro diváky a jejich konkrétní dotazy.

15:00 – 15:30, provázek.sklep
Vyhli se smrti a týrání a teď žijí v azylu – Příběh Jarikhandy
Vendula Jandorová je hlavní postavou azylové farmy Jarikhanda, kde žije více než 100 tzv. hospodářských zvířat. Tuto azylovou farmu provozuje už více než 8 let a za tu dobu prožila spoustu zážitků, které každý jen tak nezažije. Na tyto zážitky, ať negativní či pozitivní, se podívá sama Vendy v průběhu prezentace její azylové farmy. V rámci této přednášky bude i prostor i na divácké dotazy. Vendy jste mimojiné mohli vidět v prvním díle seriálu Síla soucitu nebo v jejím samostatném seriálu Příběhy z Jarikhandy. Rozhodně si myslíme, že se jedná o člověka, který s tzv. hospodářskými zvířat zažil tolik, že má co říct.

15:30 – 16:30, provázek.sál
Předsevzetí pro rok 2023: zbavím se testované kosmetiky
Jako veganky a vegani nechceme ubližovat zvířatům. Jenže vyznat se v netestované kosmetice může být někdy pěkná fuška: složení, kterému rozumí málokdo a marketing, kerý se snaží vše vysvítit v tom nejlepším světle bez ohledu na realitu. Navíc co platí dnes, nemusí platit zítra. S tím vším vám pomůžu. (S tím vším vám pomůže tato přednáška). Už se vám nestane, že by kvůli vašemu šamponu musela umírat zvířata. Zatočíme s neetickou kosmetikou jednou pro vždy!
Přednášející Veronika Prokůpková je více než osmiletou vegankou a aktivistkou (nejen) za zvířecí práva. Díky svému studiu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a faktu, že poskytuje domov nechtěným králíkům již více než 10 let pochopila, že žádná živá bytost si nezaslouží trpět kvůli něčemu tak zbytnému, jako je kosmetika.

16:30 – 17:30, provázek.sklep
Workshop efektivní komunikace
VeganFest svým obsahem nabízí mnoho možností, jak pro vegany, tak nevegany. Jedna z možnosti pro vegany bude například workshop efektivní komunikace od známé české aktivistky Terezy Vandrovcové.
Workshop je určený veganským aktivistům a aktivistkám majícím zájem o rozvoj svých komunikačních dovedností.   Hodí se zejména pro ty, kteří pracují s veřejností prostřednictvím veřejných ochutnávek, happeningů, demonstrací nebo také pro ty, kteří by chtěli s danými akcemi začít, ale považují komunikaci za svou slabší stránku.
Workshop se bude zaměřovat zejména na FORMU (jak s lidmi hovořit), nikoli OBSAH (důvody pro veganství), proto pokud vás zajímají např. konkrétní argumenty, doporučujeme si pro základní přehled pročíst tento souhrn soucitne.cz/rostlinna-strava-argumenty-odpovedi.
Po krátkém teoretickém úvodu budeme zkoušet modelové situace a vzájemně si poskytovat zpětnou vazbu.

17:00 - 18:00, provázek.sál
Jak boostnout sportovní výkon
Ze svého okolí pořád slyšíte, že si s rostlinnou stravou musíte dávat pozor na tamto a ono. Je ale na této stravě něco, co vám naopak pomůže? A může vám to pomoct dokonce i ve vašem sportovním výkonu? A které věci naopak skutečně v porovnání s všežravci na rostinné stravě nezískáte? O tom všem bude přednáška MUDr. Jakuba Hurycha. Přijďte se zeptat na to co vás zajímá ohledně sportování u ”kytkožrotů”!

18:00 - 19:00, provázek.sklep
Workshop veganské argumentace
Workshop veganské argumentace Když někomu řeknete, že jste vegan/ka, pravděpodobně vás zasype nejrůznějšími protiargumenty. Jsou nějaké zvláště záludné, se kterými si nevíte rady? Pojďme společně hledat řešení na argumentační workshop.
Workshopem vás provede známá česká aktivistka Tereza Vandrovcová, Ph.D., která je například součástí organizace Otevři oči nebo webu Soucitne.cz.

18:30 - 20:00, provázek.sál
Moderovaná debata veganských zdravotníků
MUDr. Eliška Selinger je nutriční epidemioložkou pracující na českém výzkumu veganské stravy. Studium všeobecného lékařství dokončila na 3.LF UK, v současné době studuje PhD v oboru Preventivní medicíny a epidemiologie tamtéž. Souběžně studuje magisterský titul v epidemiologii na London School of Hygiene and Tropical Medicine. Jako studentka absolvovala vědecké stáže v Itálii, Německu a Norsku. V rámci svého PhD studia se věnuje dopadům veganské stravy na zdraví. Pracovně se věnuje i roli výživy v prevenci, nutriční edukaci (nejen) na školách, opatřením na podporu zdravého životního stylu nebo environmentálně udržitelnému stravování, vystupuje jako nutriční expertka v médiích. Je jednou z autorek projektu KOMPAS, který se zabývá sledováním zdravotního stavu českých veganských, vegetariánských i omnivorních rodin.
MUDr. Jakub Hurych je lékař na Ústavu lékařské mikrobiologie 2.LF UK a FN v Motole, hrdý vegan a nadšený maratonský běžec. Jakub se pracovně zabývá výzkumem střevního mikrobiomu a ve svém volném čase se věnuje organizaci Physicians Association for Nutrition (PAN) Czech Republic. PAN Czech Republic má za cíl zvyšovat povědomí o významu výživy pro zdraví i prevenci a léčbu onemocnění.
Ludmila Krystková pracuje 5 let ve FN u sv. Anny v Brně jako všeobecná sestra na jednotce intenzivní metabolické péče. Má magisterské specializační vzdělání v interních oborech.
Moderovat bude veganka, farmaceutka a maminka dvou malých veganů Mgr. Dagmar Štruncová.

19:45 - 20:15, provázek.sklep
My z Animal Save aneb prezentace naší organizace
V této půlhodinové prezentaci se představí hnutí Animal Save. Dozvíte se co tato organizace dělá, jak se k ní můžete přidat nebo jaké má dosavadní výsledky.
Pokud samotné Animal Save neznáte, tak jste možná slyšeli o pravidelných protestních aktivitách, které se pořádají u jatek napříč celé ČR. Novinkou jsou také tzv. Line of reality, kde aktivisté z Animal Save ukazují realitu živočišného průmyslu přímo v ulicích Brna.
Za Animal Save vystoupí česká koordinátorka Katrin Vorreiter a Monika Havlová.

 

 

premiéra

11. 3. 2023 - provázek.sál / .sklep / .dvůr

stopáž

přednášky od 14:00