ČTVRTEK

Oct 10, 2019

Milá Kačí,

reflektory pohasly a já se nemůžu ubránit jisté nostalgii, která mnou prostupuje. Mám chuť podlehnout smutku, který se tu rozhostil. Mám chuť podlehnout touze a snít. Snít o mé nové kolegyni, kterou jsem už dvacet let neviděl... Anebo dvacet minut? Těžko říct. Čas jako by na Zelném trhu plynul jinak. Zvlášť když jeden z nás se s Janem Mikuláškem dvoufázově toulá v kraji La Mancha a ten druhý pro Annu Davidovou rýsuje a staví Domov na konci světa....

Nepochybuji o tom, že už z prvních řádků jsi vyčetla, jak mě Don Quijote právě zaměstnává a jak opanuje moje myšlení. Že mě, řečeno slovy mlčenlivého vojáka Cervantese, "tu vyhazuje k nebi, tu strhává do propasti". A s kým jiným to všechno sdílet než s Tebou – s věrnou družkou v slastech i strastech dramaturgických?

Postavme proto nad plynoucím offline časem online most! Vždyť co na tom, že se v naší (stále ještě nezařízené!) podkrovní kanceláři zrovna míjíme, když se můžeme kdykoli protnout zde, v téhle rubrice!

Pověz tedy, jak se Ti vede s tématem stáří a stárnutí...? Neboj se přitom radostných zvolání ani výkřiků či třeba jen stenů z hlubin zoufalství! Všechno, co napíšeš, samozřejmě zůstane mezi námi...

Tvůj kolega M.S.

STŘEDA

Sep 25, 2019

Vážení a milí diváci,

když jsme před několika měsíci s uměleckou šéfkou A.D. během obědových pauz na ubrousky zuřivě rozkreslovali možnou strukturu budoucích webovek, jen těžko jsme si dokázali představit, že k dnešnímu dni skutečně dojde. Za to, že se tak stalo, vděčíme celé řadě lidí ochotných a schopných překládat ubrouskové pomysly do jazyka reality, byť té virtuální. 

Vězte proto, že nové internetové stránky, jimiž zřejmě právě teď listujete, jsou výsledkem několikaměsíčního snažení podivuhodného týmu tvořeného mnoha divadelníky, několika IT odborníky a jedním grafikem, jimž patří náš dík. A vězte též, že ti všichni při své práci mysleli na přehlednost a uživatelskou přívětivost stránek, zkrátka: na vás.

Ať vám www.provazek.cz dobře slouží – jako doširoka otevřená vstupní brána zvoucí do naší společné reality, již spolu sdílíme nejen na Zelném trhu.

Váš Provázek

PÁTEK

Jun 28, 2019

...Voilà! Sezona 2018/2019 končí. Naše úsilí o proměnu Provázku nikoli. Během následujících dvou měsíců pro vás, vážení a milí diváci, připravíme zbrusu nové webové stránky. Autorem jejich grafiky nebude nikdo jiný než Martin Hrdina.

Ze všeho nejdřív si posvítil na logo našeho divadla. Tady je! Hravý průnik pod povrch, až do samotné struktury. Současný dialog s tradicí. Poprvé a jen pro vás. Co na něj říkáte?

Zpoza křídla Husy dnes, odlétající na letní odpočinek, vám děkuji za vaši přízeň, přeji fantastické prázdniny a a těším se na shledanou v září!

ČTVRTEK

Jun 27, 2019

Loučení se sezonou – 3. díl

Dnes hrajeme Vitku. Na rozdíl od včerejška bez vás diváků. Jen pro kamery České televize, díky níž budou moci už brzy tenhle kousek zhlédnout lidé po celé zemi. Zvláštní pocit...

Vždyť na Provázku děláme divadlo především pro vás. Naši zkušenější kolegové již celá léta, my s uměleckou šéfkou A.D. zatím jen několik měsíců. Během nich jsme z vás přitom cítili obrovský zájem o to, co tvoříme a chystáme, ba snad i podporu. Obého si vážíme – a chápeme to jako závazek.

Usilovali jsme a usilujeme o otevření Provázku. A to jak předním tvůrčím osobnostem a poetikám, tak divákům všech generací a specifických potřeb. Pro vás. V příští sezoně se tak můžete těšit nejen na režii umělecké šéfky Anny Davidové, ale také na Jana Mikuláška, Jiřího Havelku a Ondreje Spišáka. Nadále chceme navíc pokračovat v úspěšných formátech, které jsme nově spustili, jako jsou představení s dřívějším začátkem, s lektorskými úvody, s hlídáním dětí či titulky. Rádi vás pak uvítáme nejen na našem provázkovském dvoře (v provozu i o prázdninách!), který se již měsíc od svého otevření stal brněnskou "party-legendou", ale také v nově zrekonstruované kavárně. Obojí z dílny dua architekta Martina Hrdiny a kavárníka Čestmíra Piláta.

Nic z toho by bez vás nemělo smysl. Děkujeme za vaši přízeň. A vězte, že Provázek jste i vy, naši vážení a milí diváci.

Váš M.S.

STŘEDA

Jun 26, 2019

Loučení se sezonou – 2. díl

Dnes první den natáčení Vitky. Tropických čtyřiatřicet stupňů hercům ve spojení se světly a kamerami České televize hezky zatopilo. Doslova. Nevěřím, že dobré divadlo musí vznikat v potu a slzách, přinejmenším prvnímu se však dnes nevyhne nikdo. Věřím, že dobré divadlo vznikne jemu navzdory!

O provázkovském souboru, jeho nasazení, píli a oddanosti se mluvilo dlouho předtím, než jsme do divadla s uměleckou šéfkou A.D. nastoupili. Nemůžeme než jeho pověst potvrdit a přidat ještě i drobnost, která ve skutečnosti žádnou drobností není: Jsou to všechno lidé talentovaní a hrdí, ne však pyšní, lidé hledající a následující smysl, ochotní a schopní upozadit své zájmy a ambice v jeho prospěch. Fantastické srocení osobností, s nimiž se člověk nemusí bát riskovat, je to, tenhle provázkovský soubor…

Role, v nichž jsme jednotlivé herce mohli v průběhu druhé půlky sezony vidět, se měnily, podpora, kterou jsme z nich cítili, zůstávala. Bez nich by Provázek nebyl – čím? Ničím. Bez nich by Provázek nebyl.

Děkujeme!

Váš M.S.

ÚTERÝ

Jun 25, 2019

Loučení se sezonou – 1. díl

Dnes poslední provozní porada letošní sezony. V radostné atmosféře díků za vše, co jsme spolu v posledních měsících prožili – a občas doslova přežili. Byla to strhující jízda, a to navzdory závazku, který jsme si s uměleckou šéfkou A.D. ještě před naším nástupem dali: Slíbili jsme si, že na sebe nenecháme dolehnout tlak na okamžité výsledky, že první měsíce na Provázku pojmeme jako pozvolné a důkladné seznámení se s divadlem, na něž bychom snad měli právo. Právě s touto představou jsme druhou část sezony 2018/2019 nazvali „Jarní (ú)klid“.

Zatímco k úklidu došlo, ke klidu nikoli. Zase jednou jsme byli bláhoví. A přece nelitujeme ničeho. Ostré zatáčky divadelního provozu, které jsme museli v plné rychlosti vybírat, nás všechny neobyčejně rychle stmelily. Nemůžeme dost poděkovat úžasnému týmu přátelských a pracovitých nadšenců (nejen) z kanceláří, kteří v divadle a pro divadlo pracují bez toho, aby je za to někdy někdo odměnil potleskem, lidí, kteří nás jako nově příchozí přijali mezi sebe a podporovali na každém kroku naší cesty plné nejistot, lidí, kteří byli našimi učiteli. Děkujeme i zpoza křídla Husy dnes. A těšíme se na vše, co přijde.  

Váš M.S.

PONDĚLÍ

Jun 24, 2019

250 000 donkichotů?!

Dvě stě padesát tisíc. Právě tolik se nás včera na Letné sešlo. A my museli chtě nechtě myslet na heslo naší příští sezony: 10 000 donkichotů! Právě tak prý v roce 1920 odpověděl Jiří Mahen na anketní otázku, co mladinké demokratické Československo nejvíc potřebuje. Na Provázku věříme, že by v dnešním Česku odpověděl stejně.

Podle některých jsou požadavky demonstrujících nerealistické, demonstrující sami naivní a jejich boj marný - donkichotský.

Nikdo však nemůže popřít, že demonstrace posledních týdnů probudily a senzitivizovaly část české společnosti, že vytvořily prostředí, v němž bude nejen pro premiéra těžší zasahovat do nezávislosti justice. Za to patří donkichotům z Milionu chvilek pro demokracii dík.

Těšíme se na příští sezonu. A bude-li to nutné, pak i na 16. listopadu 2019. Opět v Praze.

Váš Provázek

PÁTEK

Jun 21, 2019

Dnes nejen přípravy na Ezo-Zkušebnu a na slavnostní sobotní zakončení celé sezony, ale též velké balení! Provázek totiž jede do Prahy. Tentokrát ne hostovat či sbírat ceny, nýbrž protestovat. Protože co je moc, to je... moc?!
Co takhle nadřadit zájmy země, jíž máte sloužit, těm svým? Nejedeme na koncert, pane premiére! Sejdeme se na Letné. Už za dva dny.
 
Váš Provázek

ČTVRTEK

Jun 20, 2019

Milí diváci,

dnešní den je po celém světě věnován 68 milionům lidí na útěku. Uprchlíkům před válečnými konflikty či pronásledováním. Pro nás všechny je to příležitost zamyslet se nad bytostně evropskými hodnotami, jako jsou solidarita a soucit.

Nepodlehněme těm, kdo nám namlouvají, že evropskou kulturu lze zachránit jedině popřením jejích základních hodnot.

Dejme přednost naději před strachem. Protože nejsou žádní „oni“ a „my“, žádná „jejich“ a „naše“ budoucnost. Všichni jsme lidé – různých minulostí a jedné společné budoucnosti. Je čas za ni převzít zodpovědnost.

Uprchlíci jsou na Provázku vítaní.  

Váš Provázek

STŘEDA

Jun 19, 2019

Až do půdní dramaturgické kanceláře doléhají šedesátá léta v podání Meteoru z Prahy, který se snesl přímo na náš dvůr... Z dálky slyším halas dojatých lidí, kteří se chtějí bavit navzdory letnímu dešti, lidí, pro něž takřečené „Lásky“ nebyly jen představením, ale kusem života. Krásná party. Jdu se přidat.

Váš M.S.