22. 2. 2019 - PÁTEK

Jsou dny, kdy mám svou práci obzvlášť rád; ten dnešní je jedním z nich. Konečně se mi podařilo utrhnout se z Provázku a vyrazit na dramaturgický výlet za režisérem Dodem Gombárem, který právě zkouší v Bratislavě.

Ukázalo se, že Dodo není jen skvělým dramatikem a režisérem, ale i znamenitým a citlivým průvodcem. Jak jinak si vysvětlit, že jsme po tuze hezké procházce jarně prosluněným městem, které želbohu vůbec neznám, docela přirozeně zapluli do jakési kavárny plné knih (!), uprostřed kterých trůnila vitrína s domácími zákusky, z nichž jeden byl dokonce veganský (!!!).

Probírali jsme inscenaci Ticho na zemi, kterou pro vás s Dodem začínáme na Provázku zkoušet už 8. dubna. Mluvili jsme o tichu a o tom, jak je tvarovat a rytmizovat, o prostoru, v němž by se inscenace mohla odehrávat, o rozdílu mezi tichem a mlčením i o spoustě dalších věcí, které s tichem nemají co dočinění. Vlastně nedošlo jen na jediné: na ticho. Proč však být potichu, když můžete mluvit – s člověkem tak vzácným a inspirativním, jako je Dodo?

Váš M.S.