6. 3. 2019 - STŘEDA

Naša inscenácia nechce rozdeľovať, ale spájať. Viera je každého intímna vec. Veď, koniec koncov, sa nedelíme na veriacich a neveriacich, ale na tých, ktorí chcú veriť v lásku, pravdu, spravodlivosť, mravnosť Desatora a tých, ktorí nechcú, ktorým v živote prekáža,“ řekl během dnešní tiskové konference slovenský filmový a divadelní režisér Juraj Nvota, jehož Mariina volba bude mít u nás premiéru už tento pátek.

Velmi mě zaujala také slova, jimiž na něj reagoval Milan Uhde. Jeho hra podle něj není o víře a naprosté poslušnosti, nýbrž o svobodě, naději a lásce. Uhdeho Marie totiž automaticky nepřijímá, ale rozhoduje se, zda přijme – zda do světa, kterému vládne krutost a strach, přivede syna, a to u vědomí všech následků svého rozhodnutí. Je svobodná a přijímá odpovědnost.

Mám neodbytný pocit, že právě úsilí tvůrců Mariiny volby spojovat, stejně jako důraz na svobodu a osobní statečnost jednotlivce, jsou hodnoty, které na Provázku rezonují napříč generacemi – bez ohledu na rozdílnost konkrétních a začasté generačně podmíněných estetických přístupů, hodnoty, o kterých a pro které má smysl hrát.

Už se těším na dnešní večerní generálku. A samozřejmě na vás – již tento pátek!

Váš M.S.