Rudolf Sloboda:
Uršula

"Uvědomím si, že je 22. března 1989 a že jsem podruhé vdaná a že jsem byla svému muži nevěrná. Prvního jsem zabila. Toto slovo si opakuji často, abych si na to zvykla..."

Mladičká Uršula v sebeobraně či v afektu zabije svého nevěrného manžela. Po odpykání trestu se vrací na svobodu, svět kolem se tváří jakoby nic, ale ona ví, že v ní se mnohé změnilo. Morálně i materiálně zdecimovaná malá vesnice nemůže bystré a racionální ženě nabídnout rozlet. Uršula se nemůže zbavit tíhy svého zločinu a jako nepokorná kajícnice v sobě nepřestává hledat stopu čehosi čistého, dobrého a nenarušeného, něčeho, co se nazývá Bohem. Novodobá Faidra, která je sama sobě obhájcem i soudcem.

Režie: Jan Antonín Pitínský

Premiéra: 26. února 2016

 

Rudolf Sloboda (1938 - 1995) je jedním z nejosobitějších slovenských spisovatelů druhé poloviny 20. století. Osamělý bard z Nové vsi byl celá sedmdesátá a osmdesátá léta vystaven ústrkům režimu, přesto napsal šestadvacet knih, z nichž mnohé na Slovensku, kde nebyla cenzura tak důsledná jako v Čechách, vyšly i v oficiálních edicích. Už za svého života byl označován za slovenského Egona Bondyho. Dokázal psát o Hegelovi stejně hluboce a srozumitelně jako o zednické práci, ač intelektuál a filozof, miloval hospodskou lůzu a v mnohém s ní souzněl, ba ji přeřvával. Celým jeho dílem se táhnou myšlenky na sebevraždu, kterou nakonec spáchal 6. října 1995. Právě život a dílo na hraně dělají ze Slobody velikána. Přitom však byl a stále je nedoceněný, a pro české čtenáře téměř neobjevený.

 

"V jeho diele je zvlášná zmes rafinovanosti, bujnosti, existenciálných úzkostí a subjektivizmu, čo bola za jeho čias vzácnosť. Spolu s Petrom Jarošom sa mu podarilo vytvoriť špecifický variant absurdnej grotesky a spolu s Jánom Johanidesom zas zmenil pohľad na spisovateľa, ktorý bol dovtedy považovaný za čosi vznešené a vážné. Samotný Rudo byl totiž excentrik." Milan Šútovec, literární kritik.

 

Podle románů Uršula a Rubato napísali a preložili: Simona Petrů a Jan Antonín Pitínský

Réžia: Jan Antonín Pitínský

Asistentka réžie: Alexandra Bolfová

Dramaturgíčka: Simona Petrů

Scéna a kostýmy: Mona Hafsahl

Hudba: Richard Dvořák, Živé kvety, Ali Ibn Rachid, Dlhé diely, Richard Müller

Inšpícia: Hana Senková, Kateřina Miklínová

Premiéra: 26. februára 2016

Poděkovanie: Lucia Piussi, Ľubo Burgr, Richard Müller, kapela Dlhé Diely, Otto Havrila, Ján Litvák, Alexander Balogh, Juraj Nvota, holubář Filda z Brna, Nakladatelství Větrné mlýny.

V tomto představení se kouří.