Pozdravuju a líbám vás všecki

A. Klimešová a kol.

Hledal jsem svobodnou zemi a našel jsem tebe.

Představ si, že neexistuje samota. Představ si, že neexistuje vzdálenost. Představ si, že existuje důstojnost. Představ si, že se vezmeme.
Ona je Češka, on Kurd v procesu azylového řízení ve Francii. Jejich příběh se odehrává nyní a může kdykoli skončit.

Kalimu je třicet let. Do své země se vrátit nemůže, čekala by ho tam perzekuce, a to, jestli ho tu společnost přijme, je velmi nejisté. Nejistotu pravděpodobně zažije i při setkání s rodiči své milé. Co by se stalo, kdyby se rozhodli vzít si jeden druhého? Co by na to řekla česká rodina nevěsty? Byl by obřad český nebo kurdský? Kdo by seděl na straně ženicha, když je jeho rodina tak daleko? Co by se jedlo a na jakou hudbu by se tančilo? Kdo všechno by jejich soužití odsoudil jako „účelový sňatek“? Jak by vypadala jejich společná budoucnost? Kde by spolu mohli žít? A bude tady Kali vůbec moci zůstat?

Autorská inscenace Anny Klimešové sdílí autentické zkušenosti páru, který ani ve 21. století nemá svou budoucnost ve vlastních rukou. Tento současný příběh lásky za časů azylového řízení inscenuje s humorem, nadsázkou a velkým citem pro rozjitřené emoce, které k této krajní zkušenosti neodmyslitelně patří. 

Anna Klimešová (1990) je jednou ze zakládajících členek skupiny 8 lidí, iniciátorkou kulturní komunitní platformy Horní Maršov - Otevřené muzeum v rodných Krkonoších a citlivou režisérkou autorských inscenací, které se již od dob jejího studia na KALD DAMU řadí mezi výjimečné počiny české divadelní scény. Ať už se v nich zabývá přenosem emocionálních vzorců z generace na generaci, problematikou rozhodování, touhou po změně nebo vytváří scénickou mapu vnímání česko-rakouské krajiny, na svá témata nahlíží láskyplně a s humorem. Na Provázek inscenací Pozdravuju a líbám vás všecki zavítá poprvé.

Metodický list pro pedagogy ke stažení zde

recenze

Příběhy z emigrace
Kurd s Valaškou? Nikdy! V Huse na provázku ubíjí nenávist svatebními koláčky

inscenační tým

  • Námět, scénář a režie: Anna Klimešová
  • Scénář a dramaturgie: Viktorie Knotková
  • Námět: Xelil Ibrahim Yildiz
  • Výprava: Klára Fleková a Jakub Šulík
  • Hudba: Jiří Hradil
  • asistentka režie: Eliška Houserová
  • Asistentka dramaturgie: Justina Grecová
  • Inspice: Hana M. Senková
  • Foto: David Konečný

osoby a obsazení

premiéra

10. 2. 2023 - provázek.sál

stopáž

120 minut, bez přestávky