Pozdravuju a líbám vás všecki

A. Klimešová a kol.

Hledal jsem svobodnou zemi a našel jsem tebe.

Představ si, že neexistuje samota. Představ si, že neexistuje vzdálenost. Představ si, že existuje důstojnost. Představ si, že to nevyjde. Představ si, že se vezmeme. Představ si, že jsi perfektní Čech.

Autorská inscenace Anny Klimešové sdílí zkušenosti páru, který ani v 21. století nemá svou budoucnost ve vlastních rukou. Ona je Češka, on je v procesu azylového řízení. Jejich příběh se odehrává nyní a může kdykoli skončit. Kdo stojí před námi? Intelektuál, ilegál, separatista, pacifista, muslim, manipulátor, miláček, mečoun, pravák, levičák, číslo nebo člověk?
S režisérkou Annou Klimešovou máme poslední rok výjimečnou možnost sdílet zkušenost azylového řízení s člověkem, který se ocitl mimo svůj domov, svou kulturu a jazyk. Jmenuje se Kali, je mu třicet let a stal se naším blízkým přítelem. Do své země se vrátit nemůže, čekala by ho tam perzekuce, a to, jestli ho tu společnost přijme, je velmi nejisté. Azylové řízení zahrnuje nejen psychicky náročné testování, ale i nekonečné týdny a měsíce čekaní. Nečeká však sám, oporou je mu jeho česká přítelkyně, která vše prožívá s ním. Autorská inscenace Anny Klimešové mapuje právě období čekání, které naplňují existenciální otázky a nejrůznější představy. Jak bude probíhat azylový pohovor? Jaké by to bylo, kdyby se vzali? Jak ho přijme její česká rodina? Jak lidé v Brně? Nezmění tato zkušenost jeho identitu? Jak může vypadat jejich společná budoucnost? Co když to nevyjde? Anna Klimešová tento současný příběh lásky za časů azylového řízení inscenuje s humorem, nadsázkou a velkým citem pro rozjitřené emoce, které k této krajní zkušenosti neodmyslitelně patří. 

Anna Klimešová (1990) je jednou ze zakládajících členek skupiny 8 lidí, iniciátorkou kulturní komunitní platformy Horní Maršov - Otevřené muzeum v rodných Krkonoších a citlivou režisérkou autorských inscenací, které se již od dob jejího studia na KALD DAMU řadí mezi výjimečné počiny české divadelní scény. Ať už se v nich zabývá přenosem emocionálních vzorců z generace na generaci, problematikou rozhodování, touhou po změně nebo vytváří scénickou mapu vnímání česko-rakouské krajiny, na svá témata nahlíží láskyplně a s humorem. Na Provázek inscenací Pozdravuju a líbám vás všecki zavítá poprvé.

inscenační tým

  • Námět, scénář a režie: Anna Klimešová
  • Scénář a dramaturgie: Viktorie Knotková
  • Námět: Xelil Ibrahim Yildiz
  • Výprava: Klára Fleková a Jakub Šulík
  • Hudba: Jiří Hradil
  • asistentka režie: Eliška Houserová
  • Asistentka dramaturgie: Justina Grecová
  • Inspice: Hana Senková
  • Foto: David Konečný

osoby a obsazení

premiéra

10. 2. 2023 - provázek.sál

stopáž

premiéra - připravuje se