VeganFest

Desátý ročník festivalu

Více info na stránkách Veganfestu.

14:00 – 15:10, provázek.sál
Jak přežít na trávě – Zdravá vegan rodina (děti)
Jak přejít na vegan stravu a zajistit tělu vše, co potřebuje? A co když se veganem chce stát mé dítě? Co mohu udělat, abych si mohl*a být jistý*á, že dostává vše, co potřebuje? V rámci přednášky budou shrnuty zásady vyvážené vegan stravy nejen u dospělých, ale především u dětí. Diskutováno bude složení jídelníčku, příkrmy i doporučená suplementace.
MUDr. Eliška Selinger je nutriční epidemioložkou pracující na českém výzkumu veganské stravy. Studium všeobecného lékařství dokončila na 3.LF UK, v současné době studuje PhD v oboru Preventivní medicíny a epidemiologie tamtéž. Souběžně studuje magisterský titul v epidemiologii na London School of Hygiene and Tropical Medicine. Jako studentka absolvovala vědecké stáže v Itálii, Německu a Norsku. V rámci svého PhD studia se věnuje dopadům veganské stravy na zdraví. Pracovně se věnuje i roli výživy v prevenci, nutriční edukaci (nejen) na školách, opatřením na podporu zdravého životního stylu nebo environmentálně udržitelnému stravování, vystupuje jako nutriční expertka v médiích. Je jednou z autorek projektu KOMPAS, který se zabývá sledováním zdravotního stavu českých veganských, vegetariánských i omnivorních rodin.

14:45 – 15:45, provázek.sklep
Environmentálni žiaľ alebo to, ako prežívame smútok s meniacou sa planétou
Environmentálni žiaľ či úzkosť je psychologickou reakciou na straty a zmeny, ktoré sú spôsobené zmenou klímy či ničením životného prostredia ľuďmi. Vysporiadať sa s ním môže byť náročné, avšak je to možné. Prežívanie environmentálneho žiaľu môže byť nie len zdrojom frustrácie, ale aj následnej nádeje, spojenia a pomoci v boji s klimatickou krízou. Spoločne sa teda pozrieme aj nato, ako nám samotná skúsenosť s environmentálnym žiaľom môže byť užitočná.
Přednášející Kristina Tomanková je součástí neformálného sdružení Psycho za klímu, což je iniciativa, která dává do povědomí klimatickou krizi a její psychologické aspekty.  Věříme, že tato přednáška by mohla pomoct i právě vám.

15:40 – 16:50, provázek.sál
Veganská strava pro zdravou hmotnost
Vegani trpí nadváhou v průměru výrazně méně, než vegetariáni či běžně se stravující lidé. Neplatí to však automaticky pro každého vegana. S rostoucí nabídkou zpracovaných veganských potravin totiž začíná být udržení zdravé váhy i na veganské stravě složitější.
Praktická přednáška o tom, jak si udržet zdravou hmotnost, získat z veganské stravy maximum pro zdraví a přitom nežít asketicky.
O lektorovi: Ing. Radek Látal, DiS.
Odborník na výživu se specializací na veganství a rostlinnou stravu. Veganem je od roku 2013 a od roku 2018 se věnuje výživovému poradenství. Vystudoval obor Výživa lidí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite a je držitelem certifikátu Plant-based nutrition. V rámci doktorandského studia se věnuje výzkumu, zaměřenému na redukci tělesné hmotnosti s pomocí rostlinné stravy (Whole Food Plant-based Diet).

16:40 – 18:40, provázek.sklep
Není veganství bez feminismu?
Feminismus a veganství mají společného víc, než se na první pohled může zdát. Vykořisťování je směřováno především k samicím jakožto nositelkám reprodukce. Slepice zavíráme do klecí, kravám bereme mláďata a jejich mléko sami pijeme. Nespravedlivý útlak však zažívají i lidská zvířata, a pokud nevymažeme ze společnosti útlak jako takový, budeme si moci o lepším světě nechat pouze zdát. Brněnský feministický kolektiv SdruŽeny pro vás připraví workshop/besedu, během kterého budeme moci interaktivním způsobem reflektovat své zkušenosti s patriarchátem, útlakem, nucenými vzory maskulinity a hledat jejich průsečíky s veganstvím.

17:20 - 18:50, provázek.sál
Co dokáže strava
Nezdravá strava se ukazuje jako jeden z hlavních rizikových faktorů civilizačních chorob. Strava založená na celistvých rostlinných potravinách má velké zdravotní výhody a stává se velmi dobrým pomocníkem jak v prevenci, tak v léčbě civilizačních chorob. V přednášce od PAN Czech Republic (Physicians Association for Nutrition) se dozvíte základní informace o tom, jaké potraviny je lepší z jídelníčku vynechat a naopak jaké je dobré zařadit. Lehce se dotkneme i otázky souvislosti výživy a klimatické krize. Ve druhé části přednášky se zaměříme na praktické srovnání jídelníčků a základních živin a nebudou chybět ani praktické tipy!
Přednášející: MUDr. Radana Dymáčková, Ph.D. Mgr. Dagmar Štruncová, MUC. Františka Mečiarová

 

 

 

 

 

 

 

 

premiéra

12. 3. 2023 - provázek.sál / .sklep / .dvůr

stopáž

od 14 hodin