ČTVRTEK

20. 6. 2019

Milí diváci,

dnešní den je po celém světě věnován 68 milionům lidí na útěku. Uprchlíkům před válečnými konflikty či pronásledováním. Pro nás všechny je to příležitost zamyslet se nad bytostně evropskými hodnotami, jako jsou solidarita a soucit.

Nepodlehněme těm, kdo nám namlouvají, že evropskou kulturu lze zachránit jedině popřením jejích základních hodnot.

Dejme přednost naději před strachem. Protože nejsou žádní „oni“ a „my“, žádná „jejich“ a „naše“ budoucnost. Všichni jsme lidé – různých minulostí a jedné společné budoucnosti. Je čas za ni převzít zodpovědnost.

Uprchlíci jsou na Provázku vítaní.  

Váš Provázek

STŘEDA

19. 6. 2019

Až do půdní dramaturgické kanceláře doléhají šedesátá léta v podání Meteoru z Prahy, který se snesl přímo na náš dvůr... Z dálky slyším halas dojatých lidí, kteří se chtějí bavit navzdory letnímu dešti, lidí, pro něž takřečené „Lásky“ nebyly jen představením, ale kusem života. Krásná party. Jdu se přidat.

Váš M.S.

ÚTERÝ

18. 6. 2019

Dnes první derniéra Lásek jedné plavovlásky – Plavovlásek jedné lásky. V roli Aničky se rozloučí úžasná Tereza Marečková. Jak na tuto inscenaci vzpomíná? „Jelikož to bylo jedno z úplně prvních představení, v nichž jsem hrála, rodiče ještě moc nevěděli, co čekat. Jejich reakce po zhlédnutí byly diametrálně odlišné. Zatímco maminka byla celá nervózní, jestli jsem v pořádku, a musela jsem ji uklidňovat, že to je všechno jen jako, táta mi poté, co pochválil všechny kromě mě, oznámil, že se mi to líčení na konci dost rozmazalo."

Přijďte s námi oslavit Lásky i léto! Nestíháte-li představení, zavítejte alespoň na koncert kapely Big Beatles od 20.30!

Váš Provázek

PONDĚLÍ

17. 6. 2019

Vedle zahrádkaření máme jako Češi ještě jeden unikát, co se zálib ve volném času týče. Trempink. Určitou skupinu obyvatelstva napříč společenským spektrem prostě přitahuje představa večeře z kotlíku (opravdovskýho, ne toho od Vitany), békání folku u otevřenýho ohně a couračky krajinou ve fest vyuzenejch hardech. A přesně takovýho pocitu nespoutanosti se našim Zkušebňákům zachtělo. Co na tom, že u nás to šlo jen na dvoře uprostřed Brna, s četou hasičů hlídající ohnisko. Dým máme autentickej!

Evidentně mnozí v sobě nosí kus divokýho zálesáka, kerej jakmile chytne slinu svobody a vůni hořícího dřeva, nic ho nezastaví. Trampingová Zkušebna zažehla plamen hrdinské poťouchlosti napříč brněnskou divadelní kavárnou. Plantážník Mark Hochman například v nočních hodinách opakovaně provokoval ostentativní kráděží vlajky. Ta se pak v průběhu neděle objevila ještě na mnoha nepůvodních místech po městě. Naši stateční ochránci osady ji však vybojovali zpět. Osada děkuje. A vzkazuje, že je silnější než kdy dřív!

Inspiční koc L.

PÁTEK

14. 6. 2019

Dnes božský pátek! A to nejen proto, že se blíží víkend. Nejdřív ve Velkém sále uvedeme Amadea, tj. Bohem milovaného, a po něm?! Ivančický dixieland s božskou zpívající PR-divou Provázku! Krásná a dlouhá cesta do letní noci plné hvězd. Přijďte odstartovat víkend s námi!

Váš Provázek

ČTVRTEK

13. 6. 2019

Pozor, pozor, hlášení inspiční koc: Příprava jedný mely na prknech, co znamenají svět, sice květnem skončila, v klokotu divadelního provozu však už delší čas probublává jedna iniciativa, která rozhodně stojí za pozornost. Proto se moje řádky budou teď nějaký čas věnovat jedné velice organické ne-inscenaci. Zkušebně. Není to sice podle blogu, co vyhrál nějakou literární cenu, o dechberoucí momenty překvapení v něm však rozhodne nouze není. Šavlovačku naběhlejma č*rákama vám sice pokaždý nezaručim, stát se to ale klidně může. Vlastně stejně jako doslova cokoliv jinýho. A modří už vědí, Zkušebna je totiž formát založenej téměř výhradně na improvizaci. Volným a nepřipraveným hraní, kdy si herci zkouší, co kterej jejich kolega snese. Nebo oni sami. Tenhle skvost nám na Provázku dělá radost víc než rok a my mu k těm jeho prvním narozeninám chtěli dát něco vopravdu speciálního. Takže už v sobotu si dáme Zkušebnu poprvé na provázkovském dvoře, poprvé s koncertem a poprvé s přespáním. Všechno nejlepšííí!

L. (Inspiční koc)

STŘEDA

12. 6. 2019

Spacáky sneseny na dvůr. Ingredience na guláš nakoupeny. Kytary rozladěny. Dřevo ze zahrady herce D.B. připraveno k převozu na Provázek. Táborové ohně jen vzplanout...
Už v sobotu vypukne! Čundr, jaký Brno ještě nezažilo. Blíží se speciální letní vydání divácky oblíbeného improvizačního formátu s názvem Zkušebna – tentokrát pod širákem a na téma Tramping! Přijďte s improvizujícími herci pobýt kolem ohniště přímo na provázkovském dvoře. Nahlédněte do čadící herecké kuchyně. Od 19.00 do nevidím. S písněmi, špekáčky a s možností přespat přímo na místě...
Létu zdar!
Váš M.S.

ÚTERÝ

11. 6. 2019

Co takhle jednou nadřadit zájmy země, jíž máte sloužit, těm svým, pane premiére?
Trestně stíhaný premiér nepřestává ohrožovat důvěryhodnost české justice… A nejen té.
My nepřestáváme protestovat.
Budeme tam. Dnes i příště.
Váš Provázek

PONDĚLÍ

10. 6. 2019

Reputace provázkovského dvora roste večer co večer. „Jestli to takhle půjde dál…,“ zakroutila dnes hlavou i večírky protřelá inspicientka L.J. Sobotní Bleší party se totiž zvrhla v jeden naprosto neuvěřitelný talentový Coming Out. I největší stydlíni vyšli s barvou ven a ukázali svou pravou tvář. Svůj talent si nenechal pro sebe vůbec nikdo. Provázkovský dvůr se proměnil v kulturní divočinu v podání herců, uvaděčů, jevištních techniků, vrátného… Tančilo se na pódiu, na ochozech a nakonec i na stolech. Provázek byli zase jednou všichni. Brňáci i Pražáci z Masopustu, kteří na Sklepě odehráli skvělou Antievu.

A open-airové řádění nekončí! Dnes jsme pro vás domýšleli trampingovou Zkušebnu. Jak nechat na provázkovském dvoře vyrůst les? Jak vytvořit ohniště, kam vyvěsit vlajku – a co ranní rozcvička po noci pod širákem? I dramaturg už balí spacák a sojové párky. Tenhle čundr v centru Brna si nenechám ujít.

Váš M.S.

PÁTEK

7. 6. 2019

Zítra se to stane. Dlouho očekávaná Bleší party je totiž na spadnutí. Od dvou hodin zase jednou do nevidím. Provázkovský dvůr bude žít nejen blešákem, ale i hudbou. A v sedm přijde Pammrová! Anna. Neznáte ji? Říkalo se jí čarodějnice, poustevnice nebo lesní žínka... Ona však byla úkazem ještě podivnějším: vzdělanou filozofkou, esejistkou a pravděpodobně první ekoložkou v dějinách naší země. Přijďte na představení i na besedu před ním, která se koná už od 17.00!

Těšíme se na vás!

Váš M.S.